Events

W Ornecie przeniesiesz się w czasy II wojny światowej

Miłośnicy Trójkąta Lidzbarskiego po raz czwarty spotkają się w okolicach Ornety. Gwoździem programu imprezy, zaplanowanej w dniach 7-8 października 2017 roku, będzie widowiskowa inscenizacja epizodów bitwy pod Serockiem z 1944 roku.

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego powstały na początku lat 30. XX wieku. Nazwa miała maskować ich rzeczywisty zasięg (pomiędzy Fromborkiem, Mrągowem i Królewcem), daleko wykraczający poza ustalenia traktatu wersalskiego. Pierwszy i ostatni raz umocnienia sprawdziły się w walce w styczniu 1945 roku podczas ofensywy Armii Czerwonej.

W sobotę o godz. 13.00 wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w spacerze edukacyjnym szlakiem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego w okolicy wsi Kaszuny. Wycieczkę poprowadzi przewodnik turystyczny, a wspierać go będą rekonstruktorzy historyczni w strojach z epoki. Pomocą dla uczestników będzie też ścieżka edukacyjna o długości 3 km, utworzona dzięki pomocy Nadleśnictwa Orneta.

W niedzielę około 60 członków grup rekonstrukcyjnych z Polski i Rosji weźmie udział w odtwarzaniu fragmentu bitwy stoczonej we wrześniu 1944 roku pod Serockiem, będącej finalnym etapem operacji Bagration. Inscenizacja rozpocznie się o godz. 14.30 na terenie Orneckiej Strefy Przedsiębiorczości (przy drodze do Dobrego Miasta). Rekonstruktorzy będą posługiwali się historyczna bronią ręczną i artylerią, a także wykorzystywali pojazdy wojskowe stylizowane na okres II wojny światowej. Widowisko uatrakcyjnią efekty pirotechniczne.

Wstęp na IV Spotkania Miłośników Trójkąta Lidzbarskiego będzie wolny. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Allenstein”, a więcej informacji o niej można znaleźć na jego profilu FB.

Źródło: mazury.travel

trójkąt lidzbarski