News

Orneta i Działdowo na finiszu procedury przystąpienia do Cittaslow

W dniach 12 i 13 października w Ornecie i Działdowie odbyły się wizyty zespołu certyfikującego ich przystąpienie do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.  Celem spotkania było potwierdzenie przez zespół faktu spełnienia przez miasta kryteriów samooceny.

 
Wymogiem jest spełnienie 50 + 1% kryteriów pogrupowanych w siedem obszarów głównych, takich jak: polityka środowiskowa, infrastrukturalna, jakość życia miejskiego, rzemiosło, gościnność, spójność społeczna, partnerstwa, itp.   
Zarówno Orneta jak i Działdowo zdały ten egzamin na piątkę. Przed nimi kolejny krok, jakim jest przyjęcie do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, a następnie do sieci międzynarodowej. Końcowe przyjęcie miast przez Cittaslow International może nastąpić już 7 listopada br. w Szwecji podczas posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Koordynującego. Tym samym sieć krajowa liczyć będzie 23 miasta i po sieci włoskiej będzie drugą największą siłą w stowarzyszeniu międzynarodowym. Kolejnym pretendentem do Cittaslow jest Sępopol. Ich przystąpienie nastąpi w marcu przyszłego roku.