Aktualności

Europejskie regiony zainteresowane ideą Cittaslow

Międzynarodowa sieć miast Cittaslow zrzesza miejscowości z 30 państw świata, a mimo to kolejne regiony wyrażają chęć współpracy z ruchem miasteczek.

Delegacja polskiej sieci Cittaslow uczestniczyła w spotkaniu w Ostrawie z przedstawicielami Regionu Morawsko-Śląskiego. W ostatnich miesiącach miasta Cittaslow współpracowały także z miejscowościami z obwodu kaliningradzkiego.

Władze czeskiego samorządu planują wiosną 2018 roku zorganizować konferencję dotyczącą korzyści związanych z członkostwem w sieci. Wśród zaproszonych gości będą polscy samorządowcy, którzy opowiedzą gospodarzom czeskich miast o praktycznym wymiarze współpracy w ramach sieci Cittaslow. Przewidziany jest także udział sieci Cittaslow w międzynarodowych targach turystycznych w Ostrawie. W rozmowach z wicewojewodą Kraju Morawsko-Śląskiego Janem Krkoską uczestniczył Artur Wrochna, koordynator sieci miast Cittaslow, oraz Stanisław Harajda, sekretarz Krajowego Komitetu Naukowego.

„Idea bez granic – promocja sieci Cittaslow w Obwodzie Kaliningradzkim” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Polskie Miasta Cittaslow”. W przygraniczną współpracę zaangażowały się takie miasta jak: Lidzbark Warmiński, Górowo Iławeckie, Bisztynek, Sowieck, Bagrationowsk oraz Zelenogorsk.
Celem inicjatywy była prezentacja założeń ruchu Cittaslow zagranicznym partnerom, a także promocja „dobrych praktyk” z Warmii i Mazur w zakresie rewitalizacji i poprawy estetyki miast, tworzenia oferty turystycznej oraz pobudzania aktywności kulturalnej. Projekt uzyskał dofinansowanie samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.