Aktualności

Gołdap najlepsza w Europie

Gołdap to jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach. Wyjątkowość tego miasta oraz jego oferta prozdrowotna i turystyczna przyniosły jej zwycięstwo w tegorocznej edycji ogólnoeuropejskiego konkursu EDEN na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”.

EDEN, czyli European Destinations of Excellence, to projekt, który został zainaugurowany w 2006 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest tworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych z różnych części kontynentu, które dotychczas były mało rozpoznawalne, ale ich walory przyrodnicze lub kulturowe są wyjątkowe dla europejskiego dziedzictwa.

Tematem tegorocznej edycji konkursu była turystyka zdrowotna i wellness. Gołdap zyskała prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i została włączona do sieci takich miejsc. Dodatkowo będzie promowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Gołdap należy do międzynarodowej sieci Cittaslow, której członkowie stawiają na promowanie dobrego życia, troskę o lokalność, zachowanie zabytków i na tradycyjną gościnność. Miasto jest położone na skraju Puszczy Rominckiej i może pochwalić się najczystszym powietrzem w Polsce. Od lat konsekwentnie rozwija swoją ofertę uzdrowiskową i turystyczną. Działa tutaj sanatorium, które oferuje szereg zabiegów leczniczych. Każdy odwiedzający miasto może zaś skorzystać z Mazurskich Tężni Solankowych.

Bliźniacze skrzydła tężni o wysokości 8 m mają łączną długość 220 m. W ich drewnianej konstrukcji umieszczono bloki gałązek tarniny. Po tych gałązkach spływają solanki wydobywane z głębokości 646 m. Ich parowanie pod wpływem słońca i wiatru wytwarza wokół tężni leczniczy mikroklimat. Powietrze tutaj zawiera szczególnie dużo: jodu, bromu, fluoru, magnezu, wapnia, potasu i sodu. Powstały aerozol wnika do ludzkiego organizmu przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Obok tężni działa całoroczna Pijalnia Wód Mineralnych i Leczniczych z minitężniami i grotą solną. W grocie sztucznie odtworzono mikroklimat panujący nad morzem czy w naturalnych grotach solnych. Zażywane tu inhalacje wspomagają leczenie licznych chorób.

Źródło: mazury.travel

 

gołdap uzdro