Aktualności

PROGRAM EDUKACYJNY „ZDROWE - NIETRUDNE”


Klasa II A ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku przeprowadziła kolejny program edukacyjny „Zdrowe nietrudne”. Jego celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów najmłodszych klas oraz wsparcie edukacyjne nauczycieli i rodziców.

Nadwaga oraz otyłość dotyka co roku coraz większego procentu dzieci. Jest to sytuacja niebezpieczna nie tylko pod względem sprawności i zdrowia fizycznego najmłodszych, lecz również rozwoju emocjonalnego i psychospołecznego. Dlatego zadaniem zarówno rodziców jak i nauczycieli jest wyrabianie pozytywnych przyzwyczajeń żywieniowych u swoich podopiecznych w jak najmłodszym wieku. Ważne, by dzieci świadomie wybierały zdrowe owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i przetwory mleczne, pamiętając, że jest to jeden ze sposobów na długie i zdrowe życie. Program "Zdrowe - nietrudne" ma właśnie wspierać nauczycieli i rodziców w budowaniu świadomości, jak ważna jest zbilansowana dieta i w propagowaniu zdrowego stylu życia.

W ramach programu zaprosiliśmy panią dietetyk Malwinę Stolarczyk (nasza pani intendentka, która nie przyszła z pustymi rękoma…tylko z reklamówką pełną owoców). Wyjaśniła dzieciom w jasny i prosty sposób jak zdrowo się odżywiać, co to są witaminy oraz inne składniki mineralne, dowiedzieliśmy się skąd czerpać energię, wspólnie omówiliśmy piramidę zdrowia i aktywności fizycznej, dowiedzieliśmy się jak prawidłowo oświetlić biurko, wykonaliśmy koktajl mocy (owocowo-warzywny) oraz zdrowe kanapki. Dzieci wykonywały również plakaty nt. zdrowego odżywiania. Po każdym bloku dzieci do własnoręcznie ozdobionej zakładki wklejały odznaki z poszczególnymi sprawnościami: poszukiwacz zdrowej energii, kolekcjoner witamin i składników mineralnych oraz światłomistrz.

Każde dziecko, które uczestniczyło w programie otrzymało książeczkę "5 zasad zdrowego stylu życia” oraz paczkę wafelków ryżowych.

 

sp bisztynek zdrowie nietrudne