Aktualności

Bili rekord w resuscytacji

Dzieci i młodzież z gmin Biskupiec i Kolno wspólnie obchodziły Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

To święto obchodzone jest 16 października od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.

Ponad setka dzieci ze szkół: SP nr 2 i SP nr 3 w Biskupcu, Szkół Podstawowych w Kobułtach, Czerwonce i Kolnie, Społecznych Szkół Podstawowych w Węgoju, Bredynkach i Borkach Wielkich, Niepublicznych Szkół Podstawowych w Biskupcu i Lutrach, Zespołu Szkół w Biskupcu i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu oraz wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Biskupcu i Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach brała udział w próbie bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Zasada była prosta – uczestnicy startując o godzinie 12:00, zmieniając się nieustannie przez pół godziny, wykonywali po 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze na fantomach. Dzieci wykazały się niezwykłą siłą i pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Po pół godzinie pracy miały jeszcze siłę na wspólne zatańczenie tańca zwycięstwa.
W czasie imprezy swoje stoisko miał także biskupiecki komisariat policji. Szpital powiatowy w Biskupcu przygotował stanowisko, na którym można było się zważyć, zmierzyć wzrost, ciśnienie czy poziom cukru we krwi. Dzieciom malowano buźki. Działał także specjalny fantom, który dzięki podłączeniu do komputera pokazywał na bieżąco czy resuscytacja wykonywana jest prawidłowo. Dla młodych ratowników przyszykowano także słodki poczęstunek. Bicie rekordu poprzedził specjalny pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przy pomocy biskupieckich strażaków i ratowników medycznych. W trakcie wydarzenia wręczono również nagrody w konkursie plastycznym „Widzę, słyszę, ratuję”.
Gościem specjalnym wydarzenia w Biskupcu, które odbyło się w hali sportowej na terenie byłej jednostki wojskowej, był Walter Chełstowski – współzałożyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Imprezę odwiedził też m.in. starosta olsztyński, wójt Kolna i burmistrz Biskupca.

WOŚP co roku zaprasza uczniów do wzięcia udziału w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Inicjatorem wydarzenia w Biskupcu był Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach. Patronat nad wydarzeniem objął wójt Kolna i burmistrz Biskupca.

Więcej informacji oraz galeria zdjęć z wydarzenia na stronie Biskupca.