Aktualności

Młodzi strażacy ćwiczyli w Niemczech

Młodzież z drużyn pożarniczych powiatu olsztyńskiego ćwiczyła i wypoczywała w Niemczech. Przez ponad tydzień 50 osób z gmin Dobre Miasto, Stawiguda, Świątki, Kolno i Biskupiec gościło u kolegów w Rhens w Nadrenii-Palatynacie.
 
Wymiana ma już 14-letnią tradycję, młodzi strażacy z Polski i Niemiec odwiedzają się na zmianę. Uczą się strażackiego rzemiosła i poznają historię oraz kulturę obu państw. W tym roku ochotnicy z powiatu olsztyńskiego zdali podczas obozu egzamin i otrzymali srebrne Ogniki - odznaki niemieckich młodzieżowych drużyn pożarniczych.
 
Niewątpliwą atrakcją była wycieczka do jednego z największych na świecie, portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem oraz możliwość obejrzenia specjalistycznego sprzętu strażackiego, potężnych wozów gaśniczych i samolotów.
 
- Pojechaliśmy do Niemiec 8 raz, wspólnie uczymy się i bawimy, chcemy, by nasze narody zbliżały się – mówi kierownik polskiej grupy Tomasz Jarmużewski. - Dlatego, kiedy ćwiczymy, wszystko robimy wspólnie. Tworzymy drużyny, w których są młodzi strażacy z Polski i Niemiec.
 
Wymianę młodzieży organizuje Oddział Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie, przy wsparciu finansowym gmin. Pomaga także Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży, organizacja która dofinansowuje wspólne przedsięwzięcia młodzieży obu państw.