Aktualności

„Babskie Gadanie” ma już 20 lat

Cykl comiesięcznych spotkań kobiet z Biskupca może chwalić się już 20-letnią tradycją.

„Babskie Gadanie” to już blisko dwieście spotkań, na których panie dyskutują na interesujące je tematy. 6 lutego świętowano 20 urodziny tej cennej społecznej inicjatywy.


Pomysłodawczynią „Babskiego Gadania” jest Anna Giżewska. To honorowa obywatelka gminy Biskupiec, ceniony lekarz, wyróżniona wieloma lokalnymi nagrodami, uhonorowana ministerialną odznaką Zasłużona Działacz Kultury. – Kobiety potrzebują wyjść z domu. Spotkać się, porozmawiać w przyjaznej atmosferze. Ale dla mnie ważne jest, żeby takie spotkanie zostawiło jakiś ślad, było głębsze niż tylko ploteczki nad kawą. Żeby poszerzało wiedzę, wzbogacało doświadczenie i inspirowało jego uczestniczki – mówiła Anna Giżewska.
Takiemu wzbogaceniu służy kształt spotkań. Chociaż termin jest stały (pierwsza środa miesiąca z wakacyjną przerwą), to zmieniają się miejsca i formy wydarzenia. Oprócz tradycyjnych spotkań w restauracji „Stara Kaflarnia” panie organizowały sesje wyjazdowe w okolicznych miejscowościach, wieczory humoru, piosenki, wernisaż i śpiewany wieczór wspomnień w salach Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu, odwiedziły Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Zawodowe. W zeszłym roku m.in. rozmawiały z burmistrzem w sali sesyjnej ratusza i zorganizowały wieczór autorski z Katarzyną Grocholą. Znakiem rozpoznawczym „Babskiego Gadania” jest szeroka tematyka. Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, lekarzami, podróżnikami, ludźmi kultury, opowieści o podróżach, gotowaniu, ale również polityce, prawie, gospodarce, finansach – to wszystko działo się na „Babskim Gadaniu”. Nie brakowało pikników, ognisk, zajęć ruchowych. Spotkania są otwarte dla wszystkich, także mężczyzn, a najbarwniejsze z nich wspominano na urodzinach z niekłamanym wzruszeniem.
Na jubileusz przyszły prawdziwe tłumy, wśród nich m.in. burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. – Urodziny Babskiego Gadania z nieocenioną Anną Giżewską na czele i wianuszkiem mądrych i pięknych kobiet wokół to powód do dumy. To wspaniale, że w Biskupcu od tylu lat działa towarzystwo osób ciekawych świata, rozwijających się, ciepłych, z otwartymi sercami i umysłami. Życzę jeszcze wielu kolejnych jubileuszy – mówił burmistrz Kozłowski.
Urodziny „Babskiego Gadania” przebiegały przede wszystkim pod znakiem wspomnień i podziękowań. Anna Giżewska podkreślała, że wszyscy zebrani mogą czuć się gospodarzami tej imprezy, bo w ciągu lat pomoc otrzymywała od wielu osób. Nie zabrakło kwiatów, prezentów i aż trzech urodzinowych tortów. Wieczór uświetniły muzyczne występy zaprzyjaźnionych z „Babskim” artystów. Wiecje na stronie Biskupca.