Wydarzenia

Festiwal Kultury Średniowiecza

Średniowiecze na Mazurach ma się dobrze. W Rynie wehikuł czasu przeniesie wszystkich spragnionych dobrej zabawy w dawne czasy w trakcie kolejnej edycji Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria. Pełna rycerskich atrakcji impreza odbędzie się 12 sierpnia 2017 roku.

Przygrywką do niej będzie zaplanowana dzień wcześniej prezentacja multimedialna z cyklu „Spotkania z historią” pt. „Dzieje ryńskiego zamku”, którą zaplanowano w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury (godz. 17.00). W sobotę miasto opanują rycerze, dwórki, kupcy i rzemieślnicy, a wydarzenia z ich udziałem skupią się na placu nieopodal zamku oraz w amfiteatrze nad jeziorem Ołów.

Jedną z atrakcji tego dnia będzie – nie tylko średniowieczny – jarmark wyrobów tradycyjnego rękodzieła i rzemiosła oraz regionalnych kulinariów (godz. 12.00-20.00). Kolejna atrakcja to parada historyczna, która przejdzie ulicami miasta, wyruszając spod zamku o godz. 12.30. Wezmą w niej udział mieszkańcy Rynu i członkowie bractw rycerskich. Ci ostatni odegrają też główne role w teatrum historycznym, które rozpocznie się na placu o godz. 13.15 i zakończy o godz. 19.00.

Publiczność będzie mogła podziwiać prezentacje chorągwi rycerskich oraz turnieje pieszy i konny z udziałem rekonstruktorów, a także uczestniczyć w zawodach, w których sprawdzi swoje umiejętności w posługiwaniu się łukiem, kuszą i włócznią. Przewidziano dla niej też igrce rycerskie (nauka tańców dawnych i fechtunku mieczem), zajęcia w średniowiecznym scriptorium, pieczenie podpłomyków i warsztaty dawnych rzemiosł (kowalstwa, mincerstwa, garncarstwa, ceramiki, tkactwa, plecionkarstwa, wikliniarstwa). Tę część imprezy zakończy pokaz w wykonaniu Drużyny Rycerskiej Mieszka I.

O godz. 20.00 rozpocznie się wieczorna część imprezy w amfiteatrze. Po występie kuglarzy odbędzie się spektakl historyczno-batalistyczny „Czas wojny. Czas miłości”. Pełen wrażeń dzień zakończą efektowne pokazy ogniowe, które potrwają do godz. 23.00.

Organizatorem festiwalu jest: Urząd Miasta i Gminy Ryn. Więcej informacji o imprezie można znaleźć na stronie internetowej urzędu i jego profilu FB.

 

 

Masuria 2017 plakat