Wydarzenia

Zimowy turniej rycerski w Nidzicy

Nieuchronnie zbliża się luty, a tym samym termin kolejnej edycji jedynego w naszym kraju zimowego turnieju rycerskiego na świeżym powietrzu. Podczas VIII Zimowej Rejzy na Zamek w Nidzicy, w sobotę 3 lutego 2018 roku, zaplanowano także inne atrakcje rodem ze średniowiecza.

W ubiegłych latach zimowa rejza trwała dwa dni, a druga jej część rozgrywała się na Polach Grunwaldu. Tym razem członkowie bractw rycerskich będą się potykali tylko na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Nidzicy, ale za to program imprezy został wzbogacony o dodatkowe punkty. W pojedynkach indywidualnych i grupowych w szranki staną rycerze z: Gdańska, Malborka, Mrągowa, Nidzicy, Olsztyna, Szczytna i Torunia. Dla widzów wstęp bezpłatny.

Zabawa w duchu wieków średnich rozpocznie się o godz. 11.00 turniejem łuczniczym na przedzamczu. Zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności, strzelając do tarczy z różnych dystansów i pozycji. Potem zaczną rywalizację rycerze. O godz. 12.00 zaplanowano turniej bojowy jeden na jednego na miecz jednoręczny i tarczę, a o godz. 14.00 – turniej na miecz i puklerz. Pomiędzy tymi starciami odbędzie się Bieg Dam (godz. 13.30), w którym panie zmierzą się w różnych konkurencjach i zadaniach, obmyślonych z przymrużeniem oka ku uciesze gawiedzi. Zwieńczeniem pełnego rycerskich emocji dnia stanie się widowiskowe starcia grupowe, czyli bohurt trzech na trzech (godz. 15.00).

Zimową rejzę organizuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej” oraz z Nidzickim Ośrodkiem Kultury. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na jej stronie FB, a także na profilu FB muzeum.