Wydarzenia

Rycerze najadą nidzicki zamek

Co roku pierwszy turniej rycerski w regionie odbywa się na dziedzińcu nidzickiego zamku. Po rocznej przerwie jego druga cześć wraca na miejsce bitwy z 1410 roku. Na IX Zimową Rejzę na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu organizatorzy zapraszają 9 i 10 lutego 2019 roku.

W ramach imprezy w szranki staną członkowie bractw rycerskich, a publiczność zyska możliwość korzystania z atrakcji nawiązujących do kultury średniowiecza. Nad przebiegiem wydarzeń będzie czuwał Błazen Jajosz, ubarwiając swoje komentarze oryginalnymi krotochwilami.

W sobotę rycerze stawią się w zamku krzyżackim w Nidzicy. Ich rywalizację rozpocznie o godz. 12.00 turniej łuczniczy na przedzamczu. Potem zaplanowano turnieje bojowe na dziedzińcu zamkowym: jeden na jednego na miecz jednoręczny i tarczę (godz. 13.00) oraz grupowy trzech na trzech (godz. 15.00).

W niedzielę impreza przeniesie się na Pola Grunwaldu. W samo południe na wzgórzu pomnikowym wystartuje spływ kajakowy Doliną Wielkiego Strumienia. Jak się bowiem okazuje, kajaki doskonale nadają się do „pływania” po śniegu. Potem na placu przed amfiteatrem rozpocznie się biathlon łuczniczy (godz. 13.00), podczas którego narciarze będą strzelać do tarczy z łuków. Ostatni punkt programu to turniej rycerski jeden na jednego na miecz i tarczę (godz. 14.00).

Zimową rejzę organizuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej” i Nidzickim Ośrodkiem Kultury. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na jego profilu FB.