Wydarzenia

Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur

Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur organizowany jest już po raz 36, a Gmina Jeziorany pełni rolę gospodarza imprezy od 1992 roku. Wydarzenie to wpisało się na stałe w kulturalny kalendarz wojewódzki jako święto folkloru, a przede wszystkim spotkanie miłośników muzyki ludowej.

Przegląd jest coroczną imprezą o charakterze konkursu, podczas której prezentują swój dorobek artystyczny najlepsze kapele, zespoły i soliści z regionu Warmii i Mazur. Prezentacje ocenia profesjonalne jury, które kieruje się swoim wieloletnim doświadczeniem oraz wypracowanymi przez lata kryteriami. W Przeglądzie przyznawane są liczne nagrody, a zdobywcy pierwszego miejsca otrzymują najbardziej prestiżową spośród nich - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur w Jezioranach to dwudniowa impreza otwarta o charakterze festynu ludowego. W 2019 r. w konkursie wzięło udział 35 zespołów, kapel i solistów. Ze względu na dużą liczbę zgłaszanych kapel i zespołów. Przegląd trwa 2 dni, podczas których widzowie uczestniczą również w innych atrakcjach przygotowanych w ramach tej imprezy. W tym roku przy okazji Przeglądu odbędzie się Jarmark Ludowy. Coroczny, barwny przemarsz zespołów przez miasto Jeziorany stanowi również jedną z wyczekiwanych przez mieszkańców atrakcji.
Głównym celem Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur jest wspieranie idei popularyzacji folkloru Warmii i Mazur oraz pozostałych regionów etnograficznych. Jeziorany od lat są swoistą stolicą folkloru śpiewaczego w naszym regionie. Tu bowiem zakorzenił się jeden z bardziej prestiżowych festiwali. Zamysłem jego twórców było, aby impreza ta była organizowana co roku w innej miejscowości. Jednakże, gdy przed 29 laty Przegląd trafił do Jezioran, pozostał tu na stałe.

 

plakat kapele A4

 

jarmark ludowy plakat o zapisach z logotypami