Wydarzenia

Wystawa pt. „Moje zachwycenia” w Morągu

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza na kolejną wystawę prac Janiny Ślefarskiej, tym razem pt. „Moje zachwycenia”.
Autorka – Janina Ślefarska – ukończyła liceum pedagogiczne, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku i studium podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Studiowała też muzykę i śpiew w ostródzkim Studium Nauczycielskim. Uzyskała drugi stopień specjalizacji zawodowej. Przez ponad czterdzieści lat uczyła młodzież plastyki w szkołach na terenie Morąga. Swoje doświadczenia pedagogiczne przekazywała m.in. na łamach prasy fachowej – miesięcznika “Plastyka w Szkole”.
Oprócz działalności zawodowej zajmowała się pracą twórczą. Uczestniczyła w wielu wystawach, przeglądach i konkursach, m.in. w Gdańsku, Olsztynie, Mrągowie. W 1990 r. prezentowała swoje akwarele, rysunki i prace olejne w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, a w 1994 r. cykl prac malarskich wykonanych techniką kolażu w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju, a także za granicą, m.in. w Niemczech, USA, Danii i Holandii.
Janina Ślefarska na temat wystawy „Moje zachwycenia”, mówi, że: „każdy człowiek zauważa inne aspekty życia, które go zachwycają. W moim przypadku od dzieciństwa były to formy przyrody, właściwie konie i pejzaże. W dorosłym życiu wiem, że można „po swojemu” zobrazować również coś niematerialnego, czyli zjawiska i uczucia. Przez pejzaże chcę wywołać u widza taki nastrój jaki ja z tych pejzaży otrzymuję. W malunkach koni zbytnio nie skupiam się na anatomii, a raczej na uroku jaki tworzą sobą te piękne stworzenia. Obrazy wykonane są techniką akrylową na płótnie lub na tekturze gruntowanej. Formaty obrazów są niewielkie z powodu warunków lokalowych. (Nie jestem artystką, jestem plastykiem).”
Prace można podziwiać w Wypożyczalni dla Dorosłych od 1 do 30 września 2022 r. w godzinach otwarcia działu.
Serdecznie zapraszamy.

 

Moje zachwycenia Janina Ślefarska poziom 1