Wydarzenia

Barczewo – tu przyjedź koniecznie

Jeśli wybieracie się na Warmię, koniecznie odwiedźcie piękne Barczewo. Zachwyci Was swym urokiem, spokojem miasteczka Cittaslow i ciekawymi miejscami, wartymi poznania. Zapraszamy w podróż po najciekawszych zakątkach turystycznych tego uroczego miasteczka oraz całej gminy Barczewo.

Wycieczkę po Mieście Wielu Kultur, można zaplanować korzystając z gminnej aplikacji mobilnej „Gmina Barczewo” i rozpocząć odwiedzając neogotycki Ratusz wspinając się na wieżę widokową udostępnioną kilka lat temu turystom, by mogli podziwiać fantastyczne widoki.

Kolejnym punktem naszej wędrówki jest Salon Muzyczny im. Feliksa Nowowiejskiego gdzie znajdują się pamiątki po słynnym kompozytorze i wielkim patriocie. Stąd tylko kilka kroków do kościoła św. Anny i jego bogatej historii. Zmierzając do następnego ciekawego miejsca, można podziwiać Staw Młyński z pięknie położoną wyspą, spacerować wzdłuż muru zakładu karnego, które kryje wiele mrocznych historii, by w końcu dotrzeć do Barczewskiej Synagogi, jedynej ocalałej po „Nocy Kryształowej” bożnicy żydowskiej w naszym regionie.

Kierując się ku starówce przechodzimy przez zabytkową bramę wjazdową do miasta, zwaną dalej Bramą Południową lub Olsztyńską. Tuż obok mieści się Skarbiec Kultury Europejskiej, w który obecnie mieści się sala koncertowa. Ostatnim punktem na szlaku zabytkowej architektury Barczewa jest katolicki kościół św. Andrzeja, gdzie w kaplicy św. Antoniego kard. Andrzej Batory w XVI wieku wystawił sobie, oraz swemu bratu Baltazarowi nagrobek. To najcenniejszy zabytek renesansowy w Barczewie.

Mimo, że trasa piesza tu się kończy, spacerując uroczą starówką mijamy XIX-wieczne kamieniczki i pokonujemy aż 16 mostów i mostków, biegnących nad dwiema rzekami, Pisą i Kiermasem. Te dwie rzeki łączą się kilkaset metrów dalej. Dzięki wielu mostom Barczewo otrzymało przydomek Małej Wenecji Północy.

Barczewo to również doskonała baza wypadowa dla aktywnych turystów. Przebiega przez nie kilka szlaków rowerowych, 3 szlaki kajakowe, a w pobliżu miasteczka wyznaczonych jest kilka ścieżek pieszych. Wokół Barczewa nie brakuje uroczych miejsc. Jednym z nich jest Winnica Warmińska nad jeziorem Bogdańskim, która słynie z własnych win o niebanalnej nazwie Herkus Monte. Stamtąd również można zacząć wycieczkę kajakową do Barczewa.

Możemy też odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne „Nad Arem” w Kierzlinach produkujące pyszne kozie sery, twarogi i jogurty. Nieopodal Barczewa między dwoma jeziorami znajduje się urocza wieś Tumiany. Koniecznie trzeba ją odwiedzić, by pysznie zjeść i porządnie wypocząć w Folwarku Tumiany, Zapachu Drewna czy Campingu Tumiany. Jadąc rowerem wzdłuż jeziora Tumiańskiego, mijając stary młyn w Klimkowie oraz piękną i dużą stadninę w Kierzbuniu można wybrać się do komfortowego Hotelu Azzun w Kromerowie.

Z Kromerowa niedaleko nad piękne i największe na Warmii jezioro Dadaj, oferujące wiele atrakcji fanom żeglarstwa.

W pobliskim Wipsowie koniecznie odwiedźcie urocze siedlisko Learn&Rest. Miłośników koni zapraszamy do Stadniny Janczary w Barczewku, Stadnina w Radostach z dużym zapleczem dla jeźdźców w każdym wieku oraz Stadniny Ekwador w Dąbrówce, która znana jest gościom nie tylko z Polski ale i z zagranicy.

Jeśli myślicie o wczasach rodzinnych to tylko w Zalesiu Mazury Active SPA. Znajdziecie tu wszystko dla dzieci i dorosłych niezależnie od pogody. To istny raj dla najmłodszych.

Gmina Barczewo to piękne lasy, jeziora, łąki i plaże. Cudowny, przyjazny klimat i spokój. Wszystko w zgodzie z naturą. Wystarczy przyjechać i cieszyć się niezwykłymi okolicznościami przyrody i zapleczem turystycznym.

Zapraszamy!

 

Barczewo fot ZbigniewRamskoKozlowski 2

 

staw panorama2 r zbramskokozlowski

 

DSC 0294

 

DSC 2005

 

salon muzyczny2