Wydarzenia

Muzyczna niedziela na wyspie w Barczewie

Pierwsza niedziela sierpnia w Barczewie od kilku sezonów artystycznych to czas koncertów muzyki jazzowej oraz klasycznej. Niepowtarzalny klimat sceny na wyspie na Stawie Młyńskim w Barczewie, piękno muzyki oraz kunszt i profesjonalizm muzyków koncertujących na scenie, gwarantują niepowtarzalne wrażenia i obietnicę fantastycznie spędzonego czasu. Tak jest również i w najbliższy weekend, 1 sierpnia 2021 roku.

Zapraszamy na trzy koncerty podczas MUZYCZNEJ NIEDZIELI NA WYSPIE.

Pierwszy koncert rozpocznie się około godz. 14. 00. Jerzy MAJ TRIO to trio składające się z trzech wybitnych muzyków jazzowych młodego pokolenia.
W repertuarze zespołu usłyszeć będzie można znane standardy jazzowe we własnych interpretacjach jak i utwory autorskie.
Jerzy Maj (gitara elektryczna) to student Akademii Muzycznej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi kształcący się pod bacznym okiem Marka Kądzieli i Rafała Sarneckiego. Czerpie inspiracje muzyczne od takich twórców jak Aaron Parks, Kurt Rosenwinkel, Kendrick Scott, Mike Moreno, Gilad Heselman, Mark Turner, Branford Marsalis, Joe Henderson, Wayne Shorter i wielu innych.
Michał Rutkowski (kontrabas) jest student pierwszego roku na Akademii im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie kontrabasu. Razem z triem Witolda Janiaka koncertował m.in we Francji Niemczech i Algierii. Jest laureat Nagrody Specjalnej Tarnów Jazz Contest 2020/2021. Współpracował m.in ze Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Namysłowskim, Markiem Kądzielą, Reda Mourah, Nazim Bakour.
Jan Szkudlarek (perkusja) to perkusista zainteresowany wieloma nurtami w muzyce – od awangardy jazzowej, poprzez poezję śpiewaną, na death metalu kończąc. Jest liderem formacji Jan Szkudlarek Collective, która w 2019 r. wystąpiła w finale Krokus Jazz Festiwal, a w styczniu 2020r. otrzymała nagrodę dla najlepszego akademickiego zespołu jazzowego na IV edycji EFAM. W czerwcu 2020 r. ukończył z wyróżnieniem studia (instrumentalistyka jazzowa) w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Instrumentaliści na co dzień studiują w Łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu.
Około godz. 16.00 wystąpi Piotr Bogutyn z projektem Piotr Bogutyn Quartet w składzie: Piotr Bogutyn (gitary), Arek Grygo (piano), Daniel Kapustka (perkusja) oraz Jan Wierzbicki (bas).
Artysta jest kompozytorem, aranżerem, producentem muzycznym, muzykiem sesyjnym ale przede wszystkim gitarzysta. Absolwent szkoły muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, szkoły muzycznej II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej ze stopniem magistra na UMCS w Lublinie. Laureat wielu nagród muzycznych. Jako muzyk sesyjny grał u boku wielu artystów m.in. Garou, Kayah, Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego, Piotra Cugowskiego, Urszuli, Kuby Badacha, Romualda Lipko.
Obecnie jest członkiem zespołu Budka Suflera, a także zespołów Ani Karwan, Renaty Przemyk oraz Izabeli Trojanowskiej.
O godzinie 17.30 zakończy się pierwsza, jazzowa część koncertów. Przerwa techniczna potrwa do godz. 19.00 i będzie również niezwykłym widowiskiem. Na scenie pojawią się bowiem dwa fortepiany, które będą przygotowywane koncertu dwóch wybitnych pianistów: Tomasza Stroynowskiego oraz Macieja Stroynowskiego. Koncert rozpocznie się około godz. 19.00.
Tomasz Stroynowski to pianista, kameralista, kompozytor muzyki filmowej – ”Jeszcze nie wieczór” i „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, cyklu 10 filmów w projekcie „Dekalog 89+”, „Układu zamkniętego” Ryszarda Bugajskiego.
Jest bohaterem dwóch filmów dokumentalnych w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego zrealizowanych na zlecenie TVP 2: „Lekcji muzyki” nagrodzonej m.in. Prix Italia oraz srebrnym medalem w Monte Carlo, a także zrealizowanego w 2009 r. „Tournee” z udziałem Leszka Możdżera, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Pławnera, Agnieszki Tomaszewskiej, Mietka Szcześniaka, Krzysztofa Herdzina, Jacka Królika i Łukasza Adamczyka ukazującego niezwykła trasę koncertową z udziałem tych wybitnych muzyków po wiejskich szkołach na Pomorzu. Jest pedagogiem, zajmuje się szczególnie utalentowaną muzycznie młodzieżą.
Maciej Stroynowski jest pianistą, kameralistą, kompozytorem, nauczycielem gry na fortepianie. Ukończył studia na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym w Bydgoszczy oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Stavanger. Od 2013 roku mieszka w Norwegii i pracuje głównie jako koncertujący muzyk, nauczyciel gry na fortepianie (Hå kulturskole), kameralista, organista, dyrygent chóru. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Moskwie w 2010 roku, w 2015 zdobył II miejsce na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Nauczycieli Muzyki w Warszawie. W ostatnich latach grał jako solista z Orkiestrą Bydgoskiego Uniwersytetu Muzycznego, Orkiestrą Symfoniczną Jæren i Orkiestrą Uniwersytetu Muzycznego w Stavanger. Koncertuje w duecie fortepianowym z bratem Tomaszem wykonując utwory m.in Chopina, Griega czy Gershwina. Od 2017 współorganizator serii koncertów o nazwie Algardkonsertene, gdzie zapraszani są muzycy międzynarodowego formatu. Brał udział jako muzyk w wielu projektach muzycznych w Norwegii – Gloppen Music Festival, UKM, Musicals: Oliver, Sound of Music, Peter Pan….; i inne.
To wydarzenie muzyczne z roku na rok przyciąga coraz szersze grono odbiorców, zapewniając o wysokiej jakości prezentowanych koncertów. Warto poznać te stronę muzycznej duszy Barczewa. Nie przegapcie tego wydarzenia.

 

barczewo koncert 1.08