Wydarzenia

Koncert na wyspie w Barczewie

Przełom lipca i sierpnia to w Barczewie od kilku sezonów artystycznych czas koncertów muzyki jazzowej oraz klasycznej. Nie ma drugiego takiego miejsca w naszym regionie. Niepowtarzalny klimat sceny na wyspie na Stawie Młyńskim w Barczewie, piękno muzyki oraz kunszt i profesjonalizm muzyków koncertujących na scenie, gwarantują niepowtarzalne wrażenia i obietnicę fantastycznie spędzonego czasu. Tak jest również 31 lipca 2022 roku.

Zapraszamy na dwa koncerty podczas MUZYCZNEJ NIEDZIELI NA WYSPIE.

Pierwszy koncert rozpocznie się około godz. 15.00. Na barczewskiej wyspie wystąpi Marcin Nowakowski – Kwartet. Zespół w składzie instrumentalnym: sax, perkusja, bass, instr. klawiszowe.

Marcin Nowakowski, to doświadczony, wybitnie utalentowany saksofonista, nazwany przez amerykańskich dziennikarzy „europejskim ambasadorem smooth jazzu”. Zdobywca Złotej Płyty za solowy album „Smooth Night” oraz Platynowych Płyt za „Better Days” i „Shine”. Marcin jest aranżerem i multiinstrumentalistą, specjalizującym się grze na instrumentach dętych drewnianych. Jako wszechstronny muzyk sesyjny współpracował z czołówką artystów polskiej i światowej estrady (byli to m.in.: Dave Weckl, Paul Jackson Jr, Jeff Lorber, Paul Brown, Michael Landau, Natalia Kukulska, Kasia Kowalska, Kayah i wielu innych).

Doświadczenie zdobywał zarówno w Polsce jak i zagranicą, koncertując m.in. z: Jose Carrerasem, Caroline Henderson, Simonem Phillipsem, Jeffem Lorberem, Natalią Kukulską, Kasią Kowalską, DeMono, Reni Jusis, Markiem Bilińskim i Woobie Doobie.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory z płyt "Smooth Night", "Better Days”, „Shine" czy najnowszej „Next Level”, której premiera miała miejsce pod koniec 2021r. W repertuarze zespołu usłyszeć będzie można znane standardy jazzowe we własnych interpretacjach jak i utwory autorskie.

O godzinie 17.30 zakończy się jazzowa część popołudnia. Przerwa techniczna potrwa do godz. 19.00 i będzie również niezwykłym widowiskiem. Na scenie pojawią się bowiem dwa fortepiany, które będą przygotowywane koncertu dwóch wybitnych pianistów: Tomasza Stroynowskiego oraz Pawła Wojciechowskiego. Koncert rozpocznie się około godz. 19.00.

Tomasz Stroynowski to pianista, kameralista, kompozytor muzyki filmowej – ”Jeszcze nie wieczór” i „Wirtualna wojna” Jacka Bławuta, cyklu 10 filmów w projekcie „Dekalog 89+”, „Układu zamkniętego” Ryszarda Bugajskiego.
Jest bohaterem dwóch filmów dokumentalnych w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego zrealizowanych na zlecenie TVP 2: „Lekcji muzyki” nagrodzonej m.in. Prix Italia oraz srebrnym medalem w Monte Carlo, a także zrealizowanego w 2009 r. „Tournee” z udziałem Leszka Możdżera, Zbigniewa Wodeckiego, Piotra Pławnera, Agnieszki Tomaszewskiej, Mietka Szcześniaka, Krzysztofa Herdzina, Jacka Królika i Łukasza Adamczyka ukazującego niezwykła trasę koncertową z udziałem tych wybitnych muzyków po wiejskich szkołach na Pomorzu. Jest pedagogiem, zajmuje się szczególnie utalentowaną muzycznie młodzieżą.

Paweł Wojciechowski jest studentem Ecole Normale de Musique im. A. Cortot w Paryżu w klasie fortepianu prof. Reny Shereshevskiej. To laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Otrzymał między innymi Grand Prix na IV Konkursie Indywidualności Muzycznych ATMA w Zakopanem, I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Tkaczewskiego w Busku Zdroju czy Tytuł Laureata Estrady Młodych 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Występował m.in. w Salle Cortot w Paryżu, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Haliny Czerny – Stefańskiej w Hachinohe w Japonii, oraz w Filharmonii w Eindhoven (Holandia). Niezliczone pasmo sukcesów oraz prezentowania swojego talentu na świecie zawdzięcza ciężkiej pracy i wielkiej miłości do muzyki. Ten młody pianista jest mieszkańcem gminy Barczewo, a dokładnie osiadł w Nikielkowie, skąd wyrusza w świat, by się uczyć i koncertować. W programie artysty usłyszymy utwory wielkich kompozytorów: F. Chopina, F. Liszta, C. Debussy'ego i W. A. Mozarta.

Muzyczna Niedziela na Wyspie to spotkanie muzyczne, które z roku na rok przyciąga coraz szersze grono odbiorców, zapewniając o wysokiej jakości prezentowanych koncertów. Warto poznać te stronę muzycznej duszy Barczewa. Nie przegapcie tego wydarzenia.