Wydarzenia

III Festiwal Wielu Kultur w Barczewie

Wielkimi krokami zbliża się barwne, wielokulturowe wydarzenie o nazwie „III Festiwal Wielu Kultur” w Barczewie, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń proponowanych przez Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie. Jest ono spotkaniem artystów różnych kultur, wyznań i narodowości, oraz fantastycznej publiczności otwartej na muzykę nieoczywistą, ciekawe stylizacje, wręcz teatralno-muzyczne wycieczki ze sztuką.

Głównym elementem festiwalu jest koncertowa niedziela.
W tym roku, 28 sierpnia od godz. 15.00, na scenie będziemy gościć cztery zespoły. Każdy specjalizuje się w innym kierunku muzycznym, prezentuje inny kraniec kultury co tworzy ten festiwal tak niezwykłym. A czego możemy się spodziewać? Nie będzie delikatnego wprowadzenia i supportu, każda grupa artystów to odrębna, silna i ciekawa artystycznie propozycja. Dlatego warto być na festiwalu już od pierwszych jego dźwięków.
Zespół Orient-Jazz zapewni nam dawkę muzyki meksykańskiej w składzie: wokal/charoco (gitara), skrzypce oraz instrumenty perkusyjne. Muzycy prezentują również indyjskie instrumenty sitar i bansuri. Z zespołem współpracuje indyjski muzyk mieszkający w Polsce, a grający na bębnach tabla - Anil Kumar.
W niedzielnym koncercie wystąpi również Mary Rumi – olsztyńska wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka kompozycji oraz opracowań muzycznych dla licznych spektakli teatralnych (w tym dramatycznych, lalkarskich, tanecznych) oraz słuchowisk radiowych. Uczestniczyła w niezliczonej ilości koncertów, nagrań, spektakli czy warsztatów muzycznych w Polsce i na całym świecie. Współtworzyła i była członkinią takich zespołów, jak: Hoboud (reprezentant EXPO 2015 w Mediolanie, laureat III Folkowego Fonogramu Roku 2009 i III miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja 2009), MaryGoRound, Kaszebe - Ola Walickieg czy PAMARUNA. Od 2007 r. jest niezastąpionym wokalem kobiecym zespołu muzyki celtyckiej SHANNON, z którym zagrała kilkaset koncertów w całej Europie i na świecie oraz wydała cztery albumy. W latach 2017 – 2019 Mary Rumi wraz z Imranem Azizem Mianem i Kamilem Rogińskim współtworzyli projekt Ambasady RP w Islamabadzie “Polska–Pakistan. Muzyka bez granic”, czego owocem jest album “Hamara Muzyka”, z kilkunastoma warmińskimi pieśniami, opracowanymi przez Mary Rumi. W 2020 roku zrealizowała Stypendium MKiDN "Kultura w Sieci" – prezentując cykl audio-video, pod nazwą "Melodie Warmii i Mazur – subiektywna selekcja pieśni" oraz założyła wspólnie z Małgorzatą Makowską i Anią Brodą trio folkowo-autorskie – SPLOTY.

Orkiestra POLONIA-BAND powstała w 2007 roku z inicjatywy Joe Rich Kudłacza, muzyka mieszkającego w USA i Henryka Łukaszewskiego – lidera orkiestry. W repertuarze orkiestry znajdują się zarówno standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, jak również specyficzne opracowania polki amerykańskiej. Polonia Band gra wszystkie rytmy świata. Ciekawe instrumentarium orkiestry i profesjonalizm wykonania wpływa na jej charakterystyczne brzmienie.
W skład zespołu wchodzą zawodowi instrumentaliści i wokaliści z poznańskiego środowiska muzycznego. W Barczewie zagra gościnnie z Polonią Jerzy Karwowski Big George multiinstrumentalista. Będzie to koncert reaktywujący orkiestrę po kilkuletniej przerwie.
Propabanda to zespół grający energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę folkową w nowatorskiej i wirtuozerskiej odsłonie. Energia i charyzma - tak można opisać zespół. Półfinaliści programu „Must Be The Music”! Jako jedni z nielicznych, aż dwukrotnie gościli na topowej składance „Balkan & Jewish Inspirations” w towarzystwie takich artystów jak Taraf de Haidouks, Goran Bregovic czy Shantel. Zespół tworzy sześciu wyjątkowych muzyków, którzy na co dzień współpracują z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Propabanda zabierze Was w świat szalonych bałkańsko-klezmerskich rytmów i melodii zaaranżowanych w absolutnie nowatorski sposób. Oprócz świetnie wszystkim znanych coverów, w repertuarze Propabandy znajdują się również autorskie kompozycje, które od pierwszego przesłuchania zapadają w pamięć! Świetna trzyosobowa sekcja dęta, akordeon, perkusja, gitara oraz śpiew w kilkunastu językach, tworzą razem bogate i niepowtarzalne brzmienie zespołu. Wzbogacenie tego instrumenty etniczne oraz efektowne chórki wszystkich członków zespołu zapewnia wysoki poziom artystyczny koncertu. To pełnowymiarowe spotkanie z muzyką i klimatem tygla bałkańskiego.

Fantastyczne koncerty ubarwią stoiska rękodzielników, stoiska sołeckie i Kół Gospodyń Wiejskich.
Podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejsze stoisko sołeckie lub stoisko Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowane tego dnia.
"III Festiwal Wielu Kultur" został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina oraz Burmistrza Barczewa Pana Andrzeja Maciejewskiego.
Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

 

fest III kultur