Wydarzenia

Witamy kolejnych członków sieci Cittaslow!

Do grona miast pracujących nad jakością życia mieszkańców dołączyły dwie kolejne miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego - Morąg i Szczytno. W kolejce do przystąpienia oczekuje Węgorzewo.

Oba samorządy pomyślnie przeszły procedurę certyfikacyjną i uzyskały wymaganą statutem ilość punktów. W swoim zgłoszeniu udokumentowały, że podejmują działania służące ochronie środowiska, dbają o jakość życia w mieście i planują niezbędne w tym zakresie inwestycje. Jednocześnie promują lokalne wyroby, rzemiosło, wyróżniają się gościnnością i wprowadzają rozwiązania przyjazne mieszkańcom i turystom.
Ideą ruchu jest ciągła, ustawiczna praca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Zrzeszenie w Cittaslow oznacza także szczególne pielęgnowanie regionalnej kuchni i wytwórczości, umiejętne łączenie innowacyjności z tradycją, planowanie inwestycji przyjaznych środowisku, likwidowanie barier architektonicznych, projektowanie działań dla mieszkańców zagrożonych wykluczeniem itp.
Do światowej sieci Cittaslow należą obecnie 34 polskie miasta, z których 25 leży na Warmii i Mazurach. Polska Krajowa Sieć wspierana jest przez dwóch „członków wspierających” – Województwo Warmińsko-Mazurskie oraz Powiat Olsztyński. Funkcję jedynego, jak do tej pory, „Przyjaciela Cittaslow” pełni Grupa Meblowa Szynaka.

Morąg 

Morąg 2

 

Morąg 3

 

Szczytno 

Szczytno centrum

Szczytno Panorama2