Wydarzenia

Międzynarodowa Sieć Cittaslow spotkała się online.

Przedstawiciele miast Cittaslow z całego świata spotkali się online 12 czerwca podczas Zgromadzenia Ogólnego. Spotkanie ruchu było zwieńczeniem trwającej w dniach 7-11 czerwca Akademii Cittaslow oraz okazją do omówienia bieżących spraw stowarzyszenia.

Zapewniono tłumaczenie w oficjalnych językach sieci tj. włoskim i angielskim i wyjątkowo w tym roku tłumaczenie z obu tych języków na j. polski.
O roli regionu warmińsko-mazurskiego w sieci międzynarodowej Cittaslow mówił marszałek województwa, pan Gustaw Marek Brzezin. Podkreślił również rolę zmarłego w tym roku śp. Stanisława Harajdę i wspomniał jego wkład w rozwój ruchu Cittaslow w Polsce.
Członkowie stowarzyszenia dyskutowali o strategii działania na kolejne lata, roli stowarzyszenia w działaniach niwelujących skutki pandemii, rozwiązaniach pro-ekologicznych oraz realizowanych i planowanych projektach. Sprawozdanie z działalności polskiej sieci Cittaslow przedstawił Jacek Kostka – krajowy koordynator i burmistrz Górowa Iławeckiego.
Cittaslow przyjęło w swoje szeregi kolejnych trzech członków. Włoskie miasteczko Farra di Soligo oraz dwa miasta z Francji – Lectoure i Labouheyre. Tym samym ilość członków z całego świata wzrosła do 279. 35 z nich tworzy polską sieć Cittaslow.
W dorocznym konkursie Chiocciola Orange 2020 na „najlepsze praktyki w międzynarodowej sieci miast Cittaslow” nagrody otrzymały dwa polskie miasta.
Kalety (woj. śląskie) – w kategorii Environmental and Energy policies za projekt pt. „Gmina przyjazna rowerzystom”, który w różnych obszarach zakładał poprawę warunków niezbędnych do korzystania na terenie miasta z roweru, jako środka transportu niskoemisyjnego.
Braniewo (woj. warmińsko-mazurskie) – w kategorii Infrastructures policies za projekt pt. „Nowe życie wieży bramnej w Braniewie”, który zakładał kompleksową rewitalizację obiektu i przekształcenie go w nową atrakcję turystyczną miasta.
W konkursie na film promocyjny wyróżnienie otrzymało Szczytno za spot pt. ”Rodzina odkrywa miasto”.
Akademia Cittaslow odbyła się w tym roku po raz pierwszy i obfitowała w ciekawe i inspirujące webinaria, dotyczące takiej tematyki jak „Europejski Zielony Ład”, agrobiologia, urbanistyka i estetyzacja miast, edukacja czy też turystyka. Swoje wystąpienie zaprezentowali przedstawiciele polskiej sieci. O pro-ekologicznych rozwiązaniach w przestrzeni miejskiej mówiła dr. Agnieszka Jaszczak (UWM Olsztyn). Pani Bożena Cebulska, dyrektor Biura Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”, omówiła plany na strategiczny rozwój miasteczek Cittaslow na Warmii i Mazurach. Krajowy Koordynator, Jacek Kostka zaprezentował kilka ciekawych przykładów na aktywne zaangażowanie młodych mieszkańców w życie polityczne i społeczne lokalnych społeczności. Informacje dotyczące szklaków tematycznych wokół miasteczek Cittaslow na Warmii i Mazurach oraz plany stworzenia produktu turystycznego zaprezentował Marcin Galibarczyk, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu.
Prezydent Cittaslow International, pan Mauro Migliorini, zaprosił wszystkich członków do udziału w kolejnym zgromadzeniu w czerwcu 2022 roku w Orvieto.

Gustaw Marek Brzezin

 

Jaszczak 1

 

Jacek

 

Marcin 2