Wydarzenia

Do świąt przygotuj się w duchu Cittaslow

Miasteczka należące do międzynarodowej sieci Cittaslow promują dobre życie bez pośpiechu. Nic więc dziwnego, że nie tylko samo świętowanie, ale i przygotowania do obchodów świąt są w nich szczególnie celebrowane. Będzie można przekonać się o tym podczas przedświątecznych jarmarków i kiermaszów.

Większość polskich miast Cittaslow leży na Warmii i Mazurach, więc każdy odwiedzający region na pewno znajdzie taki termin i miejsce, które będą mu odpowiadać. Odwiedzając jarmark, będzie mógł poczuć radosny, świąteczny klimat, zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe i kulinaria oraz skorzystać z degustacji, a także zaangażować się w różne wspólne akcje i podziwiać występy lokalnych artystów.

Pierwsze imprezy zaplanowano w czwartek 6 grudnia 2018 roku. Jarmark Bożonarodzeniowy w Nidzicy będzie połączony z uroczystym odpaleniem lampek na choince miejskiej. Na stoiskach zagoszczą ozdoby wykonane przez uczniów nidzickich placówek oświatowych. Zaplecze gastronomiczne zaoferuje potrawy z grilla, ciepłe zupy, ciasta i ciastka. Na scenie okazjonalne piosenki i kolędy zaśpiewają artyści z ośrodka kultury, szkół i zespołu Sursum Corda. Warsztaty pomogą zainteresowanym nauczyć się wykonywania świątecznych ozdób. 6 grudnia przedświąteczna impreza zawita również do Bartoszyc.

Dobre Miasto zaprosi na Jarmark Bożonarodzeniowy w niedzielę 9 grudnia. Podczas imprezy przewidziano wspólne kolędowanie i przygotowywanie ozdób choinkowych, poznawanie zwyczajów i tradycji związanych ze świętami. Zostanie też zaprezentowana wystawa szopek bożonarodzeniowych, a na scenie ze świątecznym repertuarem wystąpią zespoły: Lelija, Pasja i Studio Piosenki. Będą też czynne stoiska z regionalnymi kulinariami oraz wyrobami rękodzieła, sztuki ludowej, rzemiosła, wykonanymi przez członków lokalnych stowarzyszeń, grup twórczych, uczniów. 9 grudnia zaplanowano także Kiermasz Bożonarodzeniowy w Pasymiu oraz IV Jeziorański Jarmark Świąteczny w Jezioranach.

W piątek 14 grudnia Kiermasz Świąteczny odbędzie się w Gołdapi. W sobotę 15 grudnia na Jarmark Bożonarodzeniowy „Odpalamy choinkę” zaprosi Działdowo. W programie m.in. kiermasz świątecznych specjałów oraz szopka z żywymi zwierzętami, wizyta Świętego Mikołaja, konkursy i zabawy dla dzieci oraz występy sceniczne lokalnych wykonawców różnych pokoleń. Odwiedzający imprezę mogą liczyć także na świąteczny poczęstunek, a jej ukoronowaniem stanie się wieczorne „Odpalenie choinki”. 15 grudnia odbędzie się też Olsztynecki Jarmark Wigilijny – oczywiście w Olsztynku oraz Jarmark Świąteczny na Rynku Miejskim w Lubawie.

W niedzielę 16 grudnia IX Jarmark Bożonarodzeniowy zaplanowano w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas przedświątecznych zakupów każdy będzie mógł zaopatrzyć się w ozdoby i stroiki, upominki oraz lokalne smakołyki, a także posilić się ciepłym barszczem z pasztecikami, bigosem, kluskami czy pierogami. Atrakcjami dla dzieci staną się zagroda z żywymi zwierzętami oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Mikołajem. Również 16 grudnia odbędą się: Wigilia Miejska połączona z jarmarkiem w Bisztynku oraz Jarmark Świąteczny i Wigilia Miejska w Lidzbarku Warmińskim.

Ostatnie imprezy zaplanowano tuż przed świętami. W sobotę 22 grudnia na X Warmiński Jarmark Świąteczny Cittaslow zaprosi Biskupiec. Program przewiduje: przekazanie przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju, żywą szopkę, spotkania ze Świętym Mikołajem i jego pomocnikami oraz sesje fotograficzne z wykorzystaniem specjalnej ramki i sań Mikołaja. Ze sceny popłyną melodie świątecznych piosenek i kolęd w wykonaniu chórów i solistów wywodzących się z lokalnych środowisk, wystąpią też artyści teatru tańca i ognia. Na stoiskach przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych wsi z terenu gminy, placówki oświatowe i stowarzyszenia będzie można kupić domowe przysmaki, ręcznie wykonane dekoracje i oryginalne upominki. Również 22 grudnia obędzie się Plenerowe Spotkanie Wigilijne w Reszlu.

Miasta Cittaslow z innych regionów kraju także organizują przedświąteczne imprezy. W położonym na Śląsku Opolskim Prudniku tradycyjny Prudnicki Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 7-9 grudnia. Stoiska zaoferują wyroby kulinarne, rękodzieła artystycznego, pamiątki oraz dekoracje świąteczne. Dobrą zabawę zagwarantuje bogaty program artystyczny, a także warsztaty rękodzieła o tematyce świątecznej oraz konkursy na najlepszą potrawę i najlepszy produkt świąteczny. Wielkopolska Murowana Goślina na swoją imprezę zaprosi 9 grudnia. VI Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu będzie towarzyszyło XV Goślińskie Kolędowanie. W programie przewidziano: kiermasz, przedstawienie teatralne dla dzieci, spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz występy lokalnych chórów, śpiewających najpiękniejsze kolędy.