Wydarzenia

Zgromadzenie Ogólne sieci Cittaslow

W Orvieto, siedzibie międzynarodowego ruchu miast Cittaslow, odbyło się w sobotę (22.06) Zgromadzenie Ogólne sieci połączone z obchodami 20 – lecia światowego ruchu. W posiedzeniu wzięło udział około 350 przedstawicieli miast z kilkunastu państw świata. Sprawozdanie z działalności polskiej sieci Cittaslow złożył Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego i koordynator sieci.

W oficjalnym spotkaniu z przedstawicielami regionu Umbria wzięła udział Jolanta Piotrowska - członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas spotkania podsumowano współpracę partnerskich regionów, która zaowocowała w ostatnich tygodniach między innymi udziałem włoskiego regionu w konferencji o ekonomii społecznej w Olsztynie. Rozmawiano m.in. o współpracy w zakresie agroturystyki i turystyki religijnej, a także promocji walorów gospodarczych Warmii i Mazur w środkowych Włoszech.
Polska sieć przygotowała specjalne stoisko promujące województwa warmińsko-mazurskie i miasteczka Cittaslow. Prezentowano dziedzictwo kulinarne oraz wyroby lokalnego rzemiosła. Uczestnicy wydarzenia otrzymali specjalnie przygotowane broszury promujące region w języku angielskim i włoskim. Stoisko stanęło przy najpopularniejszej ulicy zabytkowej części Orvieto. Działanie było elementem projektu współpracy międzynarodowej współfinansowanej ze środków województwa warmińsko-mazurskiego.
Podczas posiedzenia przyznano nagrody za najlepsze praktyki sieci Cittaslow. Nagrodę zdobyła Lubawa za projekt rewitalizacji zamku biskupów chełmińskich, a także Lidzbark za film promujący miasto. Do sieci przyjęto dwie miejscowości – Braniewo oraz Wydminy, a także nowego członka wspierającego ruch Cittaslow – powiat olsztyński.
Miasto Orvieto było w niedzielę organizatorem największej i najstarszej procesji Bożego Ciała. W wydarzenie, na które ściągają tysiące wiernych i turystów z całego świata, zaangażowanych było setki rekonstruktorów i przedstawicieli miast z całych Włoch.

 

FB IMG 1561363432258 
FB IMG 1561365441636
IMG 20190622 104845
orviet1
orviet 2