Wydarzenia

Warmińskie Sceny - Wernisaż Malarstwa

„Można coś znać, można to widzieć własnymi oczyma po sto razy
i nie wywrze to na człowieku żadnego wrażenia. Aż nagłe przyjdzie ktoś,
co prawda, człowiek wyjątkowy, stanie przy tobie, spojrzy
na owo coś po swojemu, opisze własnymi słowami i zmusi cię
do spojrzenia na to swoimi oczyma. I na tym właśnie polega talent."
Dostojewski

 

 

Warmińskie Sceny
Cykl pn. „Warmińskie sceny” został zainspirowany zmianami wypełniającymi treść naszego życia, które na co dzień zachodzą wokół nas.
Rozwój, postęp, ewolucja - to historia stara jak świat. Nic nie będzie takie samo jak na początku czasu. Gdzie się podziały budki telefoniczne, duże i małe fiaty, polonezy, kasety magnetofonowe? Wiele rzeczy i miejsc niemal całkowicie pozanikało w naszej rzeczywistości. Czy nie pasowały do otoczenia?
„Warmińskie Sceny” to nie tęsknota za minionym, to bardziej refleksja nad teraźniejszością, nad przeobrażeniami. Wszystkie obrazy oddają tło kulturowe obecnego społeczeństwa. Przedstawiają prawdziwych ludzi, ich ubiory oraz autentyczne czynności. To wszystko dzieje się naprawdę. Autor umieszcza strzępki pojedynczych scen w szerszej perspektywie, tworząc obraz całości aktualnej epoki.
Czy wystawa w niedalekiej przyszłości będzie przedłużeniem, wspomnieniem istnienia tych pięknych chwil oraz widoków, których dziś jesteśmy świadkami? Czy „Warmińskie Sceny” pomnożą scenariusze swoich poprzedników i pod presją postępu zostaną wyparte przez dynamiczną formę nowoczesnych sfer? A może będą wehikułem przenoszącym w czasie, rządzącym się własnymi prawami?
Czy wewnętrzne odczucia pozwolą nam zatrzymać się w aktualnym świecie, czy trzeba będzie go raczej „przestroić”? Pytania pozostaną bez odpowiedzi. Jedno jest pewne, to czas zweryfikuje co odejdzie do lamusa. Czy tradycja zostanie zupełnie wyparta przez nowoczesność? Samochody, moda, architektura, technologia... Dokąd to pójdzie? Każdy czas ma swój krajobraz - a „Warmińskim Scenom” niewątpliwie trzeba się przyjrzeć z bliska.

Michał Wiśniewski
Artysta - malarz, od ponad 20 lat związany jest z Ornetą, gdzie obecnie mieszka, pracuje i tworzy. Uczestniczył w dwóch plenerach malarskich organizowanych przez Miejską Bibliotekę w Pieniężnie oraz w pierwszych warsztatach ikonograficznych organizowanych przez Cerkiew Prawosławną. Brał udział w wojewódzkim przeglądzie plastyków nieprofesjonalnych w Mrągowie. Ma za sobą dwie wystawy indywidualne w Galerii Art-Nova w Ornecie oraz w Lidzbarskim Domu Kultury.
Artysta poszukuje twórczych dróg i pracuje nad własnym indywidualnym, niepowtarzalnym stylem. W swej twórczości kieruje się dobrym instynktem. Jego projekty zawsze powstają w zgodzie z nim samym i otoczeniem. Można powiedzieć, iż jest dokumentalistą najbliższej przestrzeni. Jak przystało na prawdziwego „gawędziarza”, swoje prace określa wrażliwością i ludowym kolorytem.

 

wystawa orneta Michał Wiśniewski