Wydarzenia

Smakowitych kartaczy pokosztujesz w Gołdapi

Kartacze to nie tylko śmiercionośna amunicja. Taką nazwę nosi również tradycyjna potrawa popularna na Mazurach. Jej przyrządzaniu i spożywaniu poświęcony jest Regionalny Festiwal Pogranicza „Kartaczewo” w Gołdapi, którego najbliższa edycja odbędzie się 6 sierpnia 2017 roku.

Kartacz składa się z masy ziemniaczanej lub mączno-ziemniaczanej i ukrytego w niej nadzienia, najczęściej przyprawionego mielonego mięsa. Wariantów nadzienia jest mnóstwo, a wiele z nich będzie można poznać podczas imprezy na gołdapskim rynku miejskim (pl. Zwycięstwa). Jej oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 12.00.

Właśnie wtedy rozpoczną się: kiermasz wyrobów rzemiosła, rękodzieła i tradycyjnej żywności lokalnej (potrwa do godz. 18.00) oraz blok atrakcji dla dzieci (do godz. 16.00). Wystartuje również konkurs kulinarny „Mistrz Kartaczy 2015” (do godz. 14.00), w którym będą rywalizowali kucharze z restauracji i innych lokali gastronomicznych, a także z gospodarstw agroturystycznych. Z kolei w godz. 13.00-15.00 swoje umiejętności w przyrządzaniu lokalnego przysmaku będzie mogła zaprezentować publiczność – w konkursie „Mistrz Kartaczy – kartacze domowe”.

Tradycyjne Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Kartaczy zostaną rozegrane w kategoriach: dzieci (godz. 13.15), kobiet (godz. 14.15) i mężczyzn (godz. 15.15). Wszystkim uczestnikom i obserwatorom konkursowych zmagań czas umilą występy zespołu Looka (godz. 12.15, 13.45, 14.45). Potem zaś na scenie zaprezentują się młodzi lokalni artyści (godz. 15.45). Ogłoszenie wyników konkursów zaplanowano na godz. 16.30. Po wręczeniu nagród najlepszym odbędzie się występ gwiazdy wieczoru – Andrzeja Grabowskiego (godz. 17.00).

Imprezę, która na dobre zadomowiła się w kalendarzu wydarzeń regionalnych, organizują: Urząd Miejski w Gołdapi i Dom Kultury w Gołdapi, we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Gołdapi oraz Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu „Partnerstwo Sztuk”. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronach internetowych urzędu i domu kultury.

Źródło: mazury.travel

 

kataczewo2017