Wydarzenia

X Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie Chóry: Dziecięcy, Kameralny, Żeński ”Canzona” w Murowanej Goślinie Elżbieta Wtorkowska – Dyrektor Festiwalu zapraszają na X Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego, 13 maja – 24 czerwca 2017 r.

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowej X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie, która odbędzie się od 13 maja do 24 czerwca 2017 roku.
Ksiądz Kanonik Edmund Szymański – Patron Festiwalu – przez ponad dwadzieścia lat był proboszczem Parafii pw. św. Jakuba w Murowanej Goślinie. Poza pracą duszpasterską, do której został powołany, był niestrudzonym animatorem życia muzycznego w Murowanej Goślinie, gdzie najważniejszą i największą „salą koncertową” był kościół parafialny. Choć w maju mija już czternasta rocznica Jego śmierci, chóry i orkiestry z Polski i ze świata nadal przyjeżdżają do małego, podpoznańskiego miasteczka. W minionych latach podczas Festiwalu w naszym mieście koncertowały znakomite zespoły z Ukrainy (2 zespoły), Białorusi (2 zespoły), Rosji, Litwy, Słowacji, Czech (2 zespoły), Hiszpanii (2 zespoły), Francji (2 zespoły), Brazylii (2 zespoły), Chin, Japonii, Peurto Rico, Ekwadoru, Szwecji, Holandii, Turcji, Wenezueli, Korei Południowej, Filipin (3 zespoły), Republiki Południowej Afryki (2 zespoły) i Stanów Zjednoczonych. Ponadto w Festiwalu wzięły udział chóry i orkiestry z Polski - z Bydgoszczy, Olsztyna, Poznania, Swarzędza, Tarnowa, Knurowa, Zakopanego, Murowanej Gośliny, Wyrzyska, Sanoka, Buku, Obornik Wlkp., Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Warszawy i Gdańska. Łącznie w ramach Festiwalu w kościołach Murowanej Gośliny, pw. św. Jakuba Apostoła i Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa oraz w auli "Forum" Gimnazjum nr 1 odbyło się 90 koncertów. Ponadto w pobliskich Obornikach Wlkp., w Skokach, w Czerwonaku, w Owińskach, w Białężynie Swarzędzu, w Suchym Lesie, w Rogoźnie i w Poznaniu odbyło się 16 koncertów towarzyszących.
Podczas jubileuszowej edycji Festiwalu Melomani będą mogli usłyszeć koncerty w wykonaniu czterech chórówz zagranicy oraz dwóch polskich zespołów. Wśród gości zagranicznych będą chóry z Ukrainy, Macedonii, Gruzji i Norwegii. Tradycyjnie wystąpią również chóry goślińskie „Canzona” i „Vocantes”. Koncerty odbywać się będą w auli „Forum” Gimnazjum nr 1 oraz w Kościele pw. świętego Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie. Koncerty towarzyszące odbędą się w Obornickim Ośrodku Kultury oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
13 maja w auli „Forum” Gimnazjum nr 1 podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy znakomity Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego „Jubilus” z Warszawy.
14 maja podczas koncertu i Mszy św. w intencji ks. Kanonika Edmunda Szymańskiego, która odbędzie się w kościele pw. św. Jakuba Apostoła wystąpi również chór „Jubilus” z Warszawy oraz chóry goślińskie „Canzona” i „Vocantes”.
Już 16 maja usłyszymy Chór Mieszany Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego ze Skopje w Macedonii.
Kolejne koncerty odbędą się 22 maja, kiedy w auli "Forum" wystąpi Akademicki Zespół Ludowy „Adila” z Kutaisi w Gruzji oraz 23 maja - Chór Dziecięcy "Strumoczok" z Żytomierza na Ukrainie.
8 czerwca goślińcy Melomani będą mięli okazję już po raz drugi podziwiać Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy, tym razem pod dyrekcją majora dr Dominika Sierzputowskiego.
Na zakończenie Festiwalu 24 czerwca wystąpi Defrost Youth Choir z Hamar z Norwegii.

Różnorodność kulturowa zaproszonych chórów jak i wielkie ich dotychczasowe osiągnięcia artystyczne gwarantują Słuchaczom bogactwo wrażeń.
Serdecznie zapraszam!
Elżbieta Wtorkowska
Dyrektor Festiwalu

 

murowana ch ry min