Wydarzenia

Święto Chleba w Dobrym Mieście

Święto Chleba – Dożynki Powiatowo-Gminne
To odwołanie się do trudu, kunsztu rolników, rzemieślników i tradycji naszej kultury. To święto wieńczące porę żniw czyli Dożynki w których sołectwa z gminy Dobre Miasto i Powiatu Olsztyńskiego zaprezentują ekspozycje plonów, piękno i dorobek ich miejscowości.

Społeczności sołeckie uczestniczą w konkursach na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem. Po uroczystej Mszy uczestnicy dożynek przejdą barwnym Korowodem na Stadion Miejski gdzie rozpoczną się ceremonie dożynkowe. Oryginalnym wiejskim stoiskom, wystawie wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, pokaz sztuk walki w zapasach i elementach samoobrony  czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad pięćdziesięciu stoiskach będziemy mogli otrzymać informacje rolnicze, zgłębić tematykę świata przyrody. Na dożynkowej scenie wystąpią zespoły: Anker, Serduszka, Lelija pod kierunkiem Sylwii Pacholec- Rudol i Dariusza Ejsymonta, Kolosoczok pod kierunkiem Piotra Tabaki, skrzypaczka Magdalena Szymańska, oraz gwiazda wieczoru TOP ONE.
Strefa dzieci: trampoliny, dmuchaniec, malowanie włosów i buzi, bańki mydlane, warsztaty balonowe, zorbing w basenie, strzelaniez broni pneumatycznej dla dzieci i młodzieży, kącik dla najmłodszych z kulkami, gry i zabawy.
Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będą wystawy:
- fotografii w Natalii Tejs – „Zapomniane miejsca” – Stodoła Kultury.
- traktorów i maszyn rolniczych fabryki Ursus S.A. – parking przy Stodole Kultury.
- maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych wyprodukowanych w Dobrym Mieście przed II wojną światową przez Fabrikate der Marienhütte Guttstadt ze zbiorów Skansenu Maszyn Rolniczych w Naterkach - parking przy Stodole Kultury w Dobrym Mieście.
- wystawa urządzeń elektronicznych – ultrasonografów z sektora weterynaryjnego oraz medycyny ludzkiej – firma Dramiński S.A.
- wystawa książek rolniczych.
- zwiedzanie Skansenu Miejskiego z ekspozycjami tradycji dobromiejskiego rzemiosła i wystawy „Kobieta”

 

Dożynki Powiatowo Gminne w DM 2017