Wydarzenia

W Działdowie poznasz burzliwą historię miasta

Na atrakcje związane z historią Działdowo zaprasza w dniach 7-9 września 2018 roku. Na owe atrakcje złożą się: otwarcie gotyckiej części zamku po remoncie z galą walk rycerskich oraz spektakl historyczny z rekonstrukcją działań z okresu I wojny światowej.

W piątek 7 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach, odbywających się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, zaplanowano uroczyste otwarcie gotyckiej części działdowskiego zamku (ul. Zamkowa 12). Zostanie ona udostępniona zwiedzającym w godz. 15.00-19.30 wraz z nową wystawą stałą pt. „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”.

W tym czasie na dziedzińcu zamku będą odbywały się pokazy i animacje rycerskie oraz działały stoiska nawiązujące do średniowiecza. O godz. 19.30 rozpocznie się Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich z pojedynkami w pełnym kontakcie, a o godz. 20.30 przewidziano pokazy ognia. 8 i 9 września zamek będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 10.00-17.00.

W sobotę i w niedzielę zaplanowano spektakl historyczny pt. „Od Tannenbergu do Niepodległości. Działdowo 1914-1920”. Weźmie w nim udział 12 grup rekonstrukcyjnych z Polski i jedna z Litwy. Sobotnie wydarzenia skupią się w Parku Honorowych Dawców Krwi (ul. Wolności). W godz. 10.00-18.30 będzie można tu zwiedzać obozowisko wojskowe. O godz. 11.00 i 15.00 przewidziano próby do inscenizacji, a od godz. 16.00 (co 30 minut) – pokazy związane ze sztuką wojenną: musztry, kawaleryjski, uzbrojenia, artyleryjski. Pierwsza cześć inscenizacji rozpocznie się o godz. 19.30. Zaprezentuje ona losy żołnierzy polskich w armiach zaborców.

W niedzielę wydarzenia przeniosą się na pl. Mickiewicza. Po próbie o godz. 9.30, druga część inscenizacji rozpocznie się o godz. 11.30. Będzie to rekonstrukcja przejęcia Działdowa z rąk niemieckich przez żołnierzy Błękitnej Armii generała Hallera. Podczas widowiska zostaną wykorzystane środki pozoracji pola walki (efekty pirotechniczne przypominające eksplozje artyleryjskie) oraz ok. 4000 sztuk amunicji hukowej.

Głównymi organizatorami imprez są: Urząd Miasta Działdowo, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie i Miejski Dom Kultury w Działdowie. Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej urzędu.

Źródło: mazury.travel