Wydarzenia

Tydzień Cittaslow w Lidzbarku Warmińskim

W ramach Tygodnia Cittaslow miasta należące do ruchu spod znaku ślimaka organizują wydarzenia promujące ideę miasteczek „dobrej jakości życia”. Atrakcji nie może zabraknąć także w Lidzbarku Warmińskim, który jest jednym z założycieli polskiej sieci miast.

W Lidzbarku Warmińskim obchody rozpoczną się w czwartek, 24 września. o godz. 17 w Oranżerii Kultury, gdzie odbędzie się uroczystość nadania rondu ulic Olsztyńska – Kopernika imienia ks. Alfonsa Marii Buchholza. Będzie to okazja do poznania historii tej niezwykłej i zasłużonej dla naszego miasta postaci. O godz. 18.00 udamy się na spacer przez cmentarz komunalny w kierunku ronda, gdzie ok. godz. 18.20 nastąpi odsłonięcie tablicy z nazwą ronda. Uwaga! Prosimy o potwierdzenie przybycia telefoniczne pod numerem: 517 262 146 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Z powodu pandemii tegoroczna rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem została odwołana. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lidzbarskiej i Lidzbarski Dom Kultury zapraszają 26 września na jarmark historyczny. Na deptaku stanie jarmark rzemieślniczy, a na bulwarze XIX-wieczny obóz wojskowy i namiot Sztabu Napoleona Bonaparte. Tu odbędzie się pokaz musztry historycznej, ognisko z potańcówką przy muzyce historycznej, a także pokaz tańców regionalnych w wykonaniu Zespołu Tańca i Pieśni Ludowych Perła Warmii.
Wraz z jarmarkiem odbędzie się bezpłatna degustacja mięsa wieprzowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Będzie okazja do bezpłatnej degustacji dań z wieprzowiny: wędlin na ciepło z grilla (kaszanka, kiełbasa, karkówka, żeberka) oraz wędlin.
Dla najmłodszych będzie przygotowany tzw. słodki stół, składający się z pierników, ciastek, lizaków w kształcie świnek i słony stół: parówki w cieście kukurydzianym, bułki z kiełbasą w kształcie świnki.

W tym roku mija 5 lat od rozpoczęcia działalności Oranżerii Kultury. Spotkanie urodzinowe odbędzie się 26 września. Co nas czeka pozostaje niespodzianką. Zapraszamy o godzinie 18.00. Tu również obowiązuje wcześniejsze potwierdzenie obecności.

Światową Niedzielę Cittaslow 27 września uczcimy organizując Grand Prix w biegach przełajowych. Będzie to drugi z 10 biegów Grand Prix Polski w Biegach Przełajowych organizowanych we współpracy z Biegaj'MY z DEM'a. Trasa 10 kilometrowego biegu kategorii OPEN będzie przebiegała nasypem kolejowym w okolicach cmentarza wojennego z I wojny światowej. Start i meta będą znajdowały się na stadionie miejskim przy ul. Bartoszyckiej, gdzie przed biegiem głównym wystartują dzieci w kategoriach: 5-8 lat (200 metrów), 9-12 lat (400 metrów) i 13-15 lat (800 metrów). Start biegu głównego zaplanowano na godzinę 12.00. Więcej informacji na stronie internetowej Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Uwaga! Mieszkańcy miast sieci Cittaslow otrzymują 20% rabat na pakiety startowe!

Tydzień Cittaslow w Lidzbarku Warmińskim

24 września (czwartek)
Uroczystość nadania rondu Olsztyńska-Kopernika im. ks. Alfonsa Marii Buchholza
17.00 – O ks. Alfonsie Marii Buchholzu słów kilka
18.00 – Spacer przez cmentarz komunalny do ronda
18.20 – Odsłonięcie tablicy z nazwą ronda
18.30 – Poczęstunek – Zajazd Wika

26 września (sobota)
Deptak przy Wysokiej Bramie
10:00 – 16:00 – Jarmark rzemieślniczy oraz degustacja dań z mięsa wieprzowego

Bulwar nad Łyną
11:00 – 18:00 – Zwiedzanie XIX-wiecznego miasteczka rekonstrukcyjnego /francuski,
pruski i rosyjski obóz wojskowy
12:00 – 18:00 – Prezentacja i zwiedzanie namiotu Sztabu Napoleona Bonaparte
14:00 – Pokaz wojskowej musztry historycznej
18:30 – Ognisko z potańcówką przy muzyce historycznej
19:00 – Pokaz tańców regionalnych /Zespół Tańca Ludowego Perła Warmii
18.00 – 5 urodziny Oranżerii Kultury – Oranżeria Ignacego Krasickiego

27 września (niedziela)
Światowa Niedziela Cittaslow
12.00 – bieg główny Grand Prix w Biegach Przełajowych

Serdecznie zapraszamy.