Wydarzenia

Piotr Socha w Lidzbarku Warmińskim

Szanowni Państwo,
z prawdziwą przyjemnością informujemy, że gościem Festiwalu Książek i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ w Lidzbarku Warmińskim będzie Piotr Socha – ilustrator i autor bestsellerowych książek "Pszczoły", "Drzewa", „Brud”, a także grafik do wielu artykułów w „Polityce” czy w „Gazecie Wyborczej”.

Jego "Pszczoły" ukazały się w 23 krajach, a jeden ich egzemplarz otrzymały w ubiegłym roku dzieci księżnej Kate i księcia Williama.
Piotr Socha jest absolwentem Pracowni Ilustracji Książkowej profesora Janusza Stannego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a zdobytą w czasie studiów wiedzę znakomicie wykorzystuje w pracy o czym będzie można przekonać się naocznie w Oranżerii Kultury.
Piotr Socha poprowadzi warsztaty „PSZCZOŁY i „DRZEWA” odpowiednio dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami i dzieci 6+. W czasie pierwszych z cyklu uczestnicy zajmą się budowanie uli z tekturowych pudełek, konstruowaniem ramek na plastry miodu i samych plastrów, a także stworzą kilka prostych pszczółek ze skrzydełkami z bibułki. Drugi warsztat poświęcony będzie wspólnemu rysowaniu drzewa - narysujemy pień drzewa i odchodzące od niego gałęzie, liście, kwiaty oraz zwierzęta żyjące na drzewach, a jeśli ktoś uwolni wyobraźnię to także postacie z bajek, fantastyczne rośliny, a może i domki krasnoludków lub elfów.
Zapraszamy także na spotkanie autorskie z naszym Gościem „IDĘ DO TOKARKI”, którego tytuł zainspirowany został słowami Artysty: „Praca ilustratora to długie godziny samotności. Kiedy przychodzili znajomi, wracałem do biurka. Mówiłem: idę do tokarki. Pracuję w sypialni, stół stoi przy łóżku. I moi znajomi jak jakaś rodzina marokańska na tym wielkim łożu siadali, kładli się, a ja rysowałem.”
Nasz Gość opowie o swojej pracy i jej tajemnicach – dlaczego do tworzenia niezbędny jest mu ołówek i papier, jak wymyśla tematy do kolejnych rysunków czy wreszcie co łączy go z budowniczymi gotyckich katedr. Oczywiście nie zabraknie tematów związanych z przyrodą, a przede wszystkim pszczołami i drzewami oraz zwierzętami na nich zamieszkującymi.
Jak sam mówi jest obecnie „na zwolnieniu warunkowym” po ukończeniu prac nad kolejną książką. Warto więc spotkać się z nim zanim zamknie się znowu w swojej „luksusowej celi” aby zająć się tworzeniem kolejnych ilustracji.
Piotr Socha uświetni także ceremonię zakończenia tegorocznej edycji Festiwalu.

Organizatorami Festiwalu, po raz trzeci, są: Stowarzyszenie Kobiet "Miej Marzenia", HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW oraz Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim.
Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i objęty patronatem Marszałka województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Burmistrza Miasta Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, IBBY, Radia Olsztyn, Gazety Olsztyńskiej, Gazety Lidzbarskiej.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu CO WIECIE O EKO ŚWIECIE współfinansowanego przez WFOŚiGW w Olsztynie.

Program wydarzeń:
25 sierpnia, godz. 10.00 - PSZCZOŁY - warsztaty plastyczne dla dorosłych z niepełnosprawnościami
25 sierpnia, godz. 18.00 - IDĘ DO TOKARKI - spotkanie autorskie z Piotrem Sochą
26 sierpnia, godz. 12.00 - DRZEWA - warsztaty plastyczne dla dzieci 6+
26 sierpnia, godz. 14.00 - uroczyste zakończenie 3. edycji Festiwalu

socha mbw