Wydarzenia

Szlakiem Lidzbarskich Pomników

Zapraszamy na spacer ze Sławomirem Skowronkiem SZLAKIEM LIDZBARSKICH POMNIKÓW 04.11.2023 – sobota – godz. 12:00.

Pomniki są materialnym, widocznym i czytelnym w terenie śladem pamięci.
Utrwalają wspomnienia o wydarzeniach historycznych i sławnych ludziach, ale także często są upamiętnieniem osób, które nie zapisały się na kartach wielkiej historii jednak były ważne dla najbliższych.

Na losy pomników wpływała zawsze bieżąca polityka – były one wznoszone bądź burzone w zależności od tego jak treści, które upamiętniały odpowiadały poglądom ludzi sprawujących władzę. Jednak po tych zniszczonych pozostawała pamięć. Nie wystarczy bowiem usunąć pomnik z przestrzeni publicznej, aby zniknął on ze świadomości ludzkiej.

Na spacerze ze SŁAWOMIREM SKOWRONKIEM prześledzimy losy lidzbarskich monumentów. Zobaczymy istniejące, wspomnimy zniszczone, zastanowimy się czy ich losy były właściwe. Przejdziemy od Oranżerii Kultury przez Cmentarz Komunalny, dawny kościół ewangelicki do Rynku, aby wspomnieć dawnych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego i ich pomniki.

WOJNA, SHOAH I PAMIĘĆ - cykl wydarzeń z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Ważna informacja – obowiązuje rezerwacja.
Bezpłatne zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz tel. 517 262 146

Plakat Zaproszenie