Wydarzenia

Festiwal Varmia Musica

Historyczna stolica Warmii – Lidzbark Warmiński – po raz kolejny stanie się miejscem, gdzie zabrzmi muzyka dawna. Festiwal Varmia Musica odbędzie się tutaj od 29 lipca do 5 sierpnia 2018 roku. Tym razem jego mottem stanie się zawołanie Haendela „Muzyka nie jest żadną nauką, muzyka to biznes!”.

Koncertom będą towarzyszyły dyskusje dotyczące ścierania się artystycznego idealizmu muzyki z jej utylitarnością. Podczas imprezy zaplanowano również warsztaty muzyczne Varmia Musica Academia poświęcone historycznym interpretacjom dzieł dawnych mistrzów, przeznaczone dla uczniów, studentów oraz zawodowych muzyków (Lidzbarski Dom Kultury).

Większość festiwalowych koncertów będzie się odbywała w zamku biskupów warmińskich o godz. 19.00. Imprezę rozpocznie w niedzielę 29 lipca koncert inauguracyjny pt. „Polonezem przez Europę”. We wtorek 31 lipca zabrzmi z kolei „Muzyka dla Króla Polski”. W środę 1 sierpnia przygotowano koncert pt. „Haendel – Maestro dell’Opera”, podczas którego zostaną wykonane utwory tego kompozytora. Następnego dnia bohaterem koncertu pt. „Bach – Kunszt i Modlitwa” będzie inny wielki artysta.

W piątek 3 sierpnia zaplanowano występy uczestników Varmia Musica Academia, a w niedziela 5 sierpnia – koncert finałowy festiwalu. W sobotę o godz. 17.00 organizatorzy zaproszą publiczność do Oranżerii Kultury na koncert pt. „Salon Rozmaitości”, w programie którego znajdą się m.in. „Śpiewy historyczne” do słów Juliana Ursyna Niemcewicza.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne „Medius” z Warszawy. Wszelkie informacje o imprezie można znaleźć na poświęconej jej stronie internetowej.

 

varmiamusica