Wydarzenia

Lidzbark Warmiński lat 50. XX wieku

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, Oddział Muzeum Warmii i Mazur zaprasza na wystawę pt. Lidzbark Warmiński lat 50. XX wieku. Fotografie – Władysław Ogrodziński.
Wernisaż: 21 lutego, w czwartek, o godzinie 17.00, Galeria na Poddaszu.

To już druga wystawa z cyklu „Z archiwum fotografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”, w którym Muzeum prezentuje archiwalne fotografie dotyczące Lidzbarka Warmińskiego. W ubiegłym roku pokazany został zespół oryginalnych fotografii Jana Bułhaka, pierwszych wykonanych tuż po wojnie. Bardzo ciekawy zbiór zdjęć chronologicznie następnych, to fotografie autorstwa Władysława Ogrodzińskiego z lat pięćdziesiątych.
W 1995 roku Władysław Ogrodziński podarował MWiM w Olsztynie prawie 4400 negatywów małoobrazkowych wykonanych w latach 1947–1970. Fotografie pochodzą z wyjazdów studyjnych, turystycznych, przedstawiają miasta, krajobrazy, zabytki architektury i wydarzenia z życia społecznego mieszkańców Warmii i Mazur. Fotografie Lidzbarka Warmińskiego pochodzące z lat 50., są w tym zbiorze najstarsze, ale zespół dotyczący Lidzbarka Warmińskiego liczy prawie 500 zdjęć i kończy się na latach 70. Oprócz fotografii dokumentujących miasto, zamek są też zdjęcia pokazujące odradzające się życie kulturalno-społeczne. Na wystawie pokazujemy specjalnie wykonane i opracowane w Pracowni Fotografii MWiM duże odbitki z małoobrazkowych negatywów firm ORWO czy słynnego bydgoskiego FOTON-u, razem 48 fotografii.
Władysław Ogrodziński (1918-2012), historyk, autor powieści (pseud. Stefan Sulima), reportaży, esejów i antologii, redaktor, organizator nauki, działacz kulturalny. Honorowy Obywatel Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego. Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie latach 1970-1983.
Kuratorzy: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Elżbieta Krupa, współpraca: Grzegorz Kumorowicz
Czas trwania: 22 lutego – 30 czerwca 2019.

LW 150