Wydarzenia

Festiwal Miast Cittaslow w Bartoszycach

Festiwal Miast Cittaslow to coroczne święto polskich miast należących do tej międzynarodowej sieci. Na dwunastą edycję festiwalu organizatorzy zapraszają w dniach 25-26 czerwca 2021 r. do Bartoszyc.

Członkowie sieci kultywują i promują wartości i idee mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców niewielkich miast i ich gości. W prowadzonych działaniach szczególnie uwzględniają lokalność, dbałość o przestrzeń miejską, dziedzictwo historyczne i kulinarne, relacje społeczne, kulturę i aktywną rekreację. Organizowany co roku w innym mieście festiwal daje możliwość zaprezentowania szerokiej publiczności osiągnięć, tradycji i planów na przyszłość każdego z członków krajowej sieci Cittaslow, do wspólnego świętowania i zabawy.

Obecnie do sieci należy 35 polskich miast, spośród których 26 leży w województwie warmińsko-mazurskim. W tegorocznym festiwalu po raz pierwszy wezmą udział: Olecko, Morąg, Szczytno i Węgorzewo, które przystąpiły do sieci w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Gospodarzem festiwalu będą Bartoszyce, które w tym roku obchodzą szóstą rocznicę przyjęcia w poczet członków sieci. Połączenie festiwalu z obchodami święta miasta – Międzynarodowymi Dniami Bartoszyc – oferuje uczestnikom obu imprez moc dodatkowych atrakcji. Warto więc skorzystać z okazji, tym bardziej, że w przyszłym roku festiwal zaplanowano na drugim końcu Polski – w Prudniku w województwie opolskim.

W ramach pierwszego dnia tegorocznego festiwalu przedstawiciele miast członkowskich i zaproszeni goście wezmą udział w Krajowym Zebraniu Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow oraz Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. Drugiego dnia odwiedzą piekarnię prowadzoną przez podmiot ekonomii społecznej, zwiedzą zabytki miasta, byłe więzienie i nową halę sportową.

Pierwszym wydarzeniem festiwalu dostępnym dla publiczności będzie koncert zespołu Legato w piątek o godz. 21.30 (pl. Konstytucji 3 Maja). Następnego dnia w tym samym miejscu od godzin popołudniowych będą działały stoiska promujące miasta Cittaslow i podmioty ekonomii społecznej Warmii i Mazur, wystartują też występy na scenie oraz bajkowe atrakcje dla dzieci. O godz. 15.00 zaplanowano Paradę Cittaslow z Klubem Motocyklowym „Wiraż”, o godz. 15.30 – oficjalne otwarcie XII Festiwalu Miast Cittaslow, a o godz. 16.30 – pokaz walk rycerskich w wykonaniu Działdowskiego Bractwa Rycerskiego. Tego dnia przewidziano również rozstrzygnięciu konkursu kulinarnego miast Cittaslow na „Najlepszy wędzony produkt”.

W ramach święta miasta dodatkowo odbędą się m.in. koncerty zespołów Pod Kilem i Chłopcy z Placu Broni (piątek, godz. 17.30 i 19.30), Jacka Kawalca (sobota, godz. 17.00) oraz grup Mietek Folk i Żuki (sobota, godz. 19.30 i 21.30). Zaplanowano także zawody wędkarskie, mistrzostwa miasta w plażowej piłce siatkowej, pokaz pracy drwali i prezentację sprzętu wojskowego. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie internetowej Bartoszyc  [ http://bartoszyce.pl/event/miedzynarodowe-dni-bartoszyc-z-ekonomia-spoleczna-oraz-xii-festiwal-miast-cittaslow/ ].

 

fest bartoszyce