Wydarzenia

Kawaleryjskie Zakończenie Lata

To będzie koniec lata pod znakiem historii. 21 września do Biskupca zawita kawaleria konna, żołnierze i specjalni goście.

Dwudniowa cykliczna impreza upamiętniająca w przystępny i wieloraki sposób postać płk. Łupaszki jest wspólną inicjatywą Fundacji Stadniny Koni Kierzbuń i Burmistrza Biskupca. W sobotę 21 września odbędzie się rajd konny na pamiątkę tego, że płk Łupaszka codziennie przemieszczał się ze swoimi żołnierzami, aby być nieuchwytnym dla wroga. Konie i zaprzęgi wyruszą o godz. 9 ze Stadniny Koni Kierzbuń w ok. 50 km trasę wokół jeziora Dadaj. Kawalerzyści, żołnierze i jeźdźcy cywilni oraz pasażerowie wozów konnych dotrą do Biskupca ok. godz. 12, gdzie Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski przygotowuje wyczekiwane co roku przez mieszkańców „Kawaleryjskie Zakończenie Lata”, atrakcyjny piknik w biskupieckim parku miejskim. Kolumna kawalerzystów przejedzie ulicami miasta, by złożyć kwiaty pod pomnikiem na Placu Wolności w Biskupcu. Wiązanki złożą przedstawiciele władz gminy oraz najważniejsi goście, niemal 100-letni weterani AK: kpt. Lucjan Deniziak, mjr Józef Rusak, mjr Ireneusz Hurynowicz, mjr Lidia Lwow-Eberle, kpt. Stanisław Późniak. Stamtąd kawalerzyści przemieszczą się do parku miejskiego. Tu zaprezentują widzom swoje umiejętności, używając do tego szabli i lancy. Zobaczyć będzie można elementy musztry paradnej. Swoje stanowiska w parku będą mieli także biskupieccy strażacy i policjanci, którzy opowiedzą chętnym o swojej służbie i zaprezentują sprzęt, jakiego używają w pracy. Na miejscu będą także żołnierze 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego z pokazem statycznym. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych w militarnym stylu: strzelnicy, jazdy quadami czy toru sprawnościowego i wielu innych.
22 września IV Rajd Konny płk Łupaszki toczyć się będzie w całości w Stadninie Koni Kierzbuń, również w towarzystwie weteranów AK. Obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. polową w intencji płk. Łupaszki i jego żołnierzy. O godz. 11 odbędą się ogólnopolskie zawody kawaleryjskie – IV Memoriał płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Zawodnicy powalczą o pierwsze miejsce prezentując się w próbach skoków przez przeszkody oraz władaniu szablą, lancą i strzelaniu z konia. Będą także emocjonujące pokazy wojskowe i kawaleryjskie. Gwoździem programu będzie widowiskowa inscenizacja potyczki partyzanckiej i szarży ułańskiej w specjalnie wybudowanej wiosce. Zaprezentują się w niej pojazdy wojskowe, udział wezmą rekonstruktorzy z Polski i Litwy, a wszystko zostanie okraszone sporą dawką efektów pirotechnicznych. O godz. 15 zaplanowano spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim, który opowie o życiu płk. Łupaszki. O 16.30 natomiast odbędzie się koncert znanego gdańskiego barda, Andrzeja Kołakowskiego, pt.: „Żołnierzom Niepodległej”. Przez cały ten dzień będzie można oglądać stoisko wojsk z Lidzbarka Warmińskiego oraz wystawę broni z czasów II wojny światowej i powojennych.
Główny patronat honorowy nad IV Rajdem Konnym ku czci płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka sprawuje Minister Obrony Narodowej. Patronami są również m.in.: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezes IPN, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty i Prezes Fundacji Pamięci Narodowej z Wilna. Wszystkie te sobotnie i niedzielne atrakcje są niecodziennym wydarzeniem na Warmii i Mazurach, organizatorzy zachęcają do licznego odwiedzania Biskupca i Kierzbunia.

Uwaga! 21 września w godz. 10.00–16.00 w związku z organizacją IV Rajdu Konnego ku czci płk. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka mogą wystąpić utrudnienia w ruchu kołowym na trasie: Nasy – Rukławki (droga powiatowa nr 1491N), – Rukławki (Słoneczny Brzeg) – Biskupiec (droga powiatowa nr 1456N) – Biskupiec – al. Broni – ul. Wojska Polskiego – ul. Warszawska – rondo (DK 57) – Plac Wolności – ul. Warszawska – ul. Wiosenna oraz w drodze powrotnej: ul. Wiosenna – ul. Ludowa – Neotherm – Najdymowo – Droszewo – Wilimy. Organizatorzy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

KAWALERYJSKIE ZAKOŃCZENIE LATA 2019