Wydarzenia

625-lecie istnienia Biskupca

W 2020 roku Biskupiec świętuje 625 rocznicę istnienia. Uroczyste obchody potrwają trzy dni.

Biskupiec akt lokacyjny otrzymał w 1395 roku. Dokument dla miasta, które wyrosło z osady przyzamkowej wystawił biskup Henryk Sorbom. By uczcić tę rocznicę zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego uczestniczenia w przygotowanych licznych atrakcjach.

Obchody jubileuszu rozpoczną się 9 października (piątek) Uroczystą Sesją Rady Miejskiej o godz. 12 w Biskupieckim Domu Kultury. Podczas sesji wręczone zostaną tytuły honorowe. Po podjęciu uchwał i zakończeniu sesji odbędzie się wykład historyczny Stanisława Achremczyka. Profesor przybliży zebranym dzieje biskupieckiego samorządu.
Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: plastyczny dla dzieci ,,Biskupiec 625 lat temu- Biskupiec za 625 lat” i literacki dla wszystkich mieszkańców ,,Biskupiec legendą opisany”. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Biskupca. Na scenie zobaczymy uzdolnioną młodzież.

O godz. 16:30 również w Biskupieckim Domku Kultury odbędzie się koncert muzyczny „Grechuta kameralnie”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, poświęcone życiu i twórczości Marka Grechuty. Wstęp na koncert jest wolny dla wszystkich mieszkańców jednak liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki można odebrać w Informacji Turystycznej (Plac Wolności 5c) od poniedziałku 5 października.

Wieczór upłynie pod znakiem nocnego zwiedzania Biskupca z przewodnikiem. Spacer wyruszy o godz. 20 spod BDK (ul. Matejki 5).

Drugiego dnia (sobota, 10 października) świętowanie rozpocznie się o godz. 14 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Biskupcu. Tutaj odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wkopanie kapsuły czasu, którą mieszkańcy Biskupca stworzyli z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie wszyscy zebrani przejdą w okolice parku przy ul Dworcowej. Tam zostanie otwarty Skwer Przyjaciół Biskupca, w którym znajdą się tablice pamiątkowe osób szczególnie związanych z naszym miastem. Zebrani goście będą mieli również okazję obejrzeć ukończony mural, który powstał na ścianie starej kotłowni.

O godz. 15 odbędzie się część koncertowa obchodów na Placu Wolności. Na scenie usłyszymy: wokalistę znanego z programu The Voice of Poland Piotra Szewczyka, byłego piosenkarza grupy VOX Jerzego Soła oraz piosenkarkę popularnego w latach 80. XX wieku rockowego zespołu Wanda i Banda – Wandę Kwietniewską. Oprócz bogatego programu muzycznego będzie można zasmakować lokalnych specjałów.

Niedziela (11 października) upłynie pod znakiem aktywności fizycznej i umysłowej. O godz. 10 spod Przystani Warmińskiej wyruszy rajd rowerowy szlakiem nowej i oznakowanej trasy rowerowej. O godz. 12 w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Biskupcu odbędzie się msza święta, po której złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem Jana Pawła II.

Więcej na stronie Biskupca pod linkiem

 

625 FB slider 01