Wydarzenia

Czerwcowy Rajd Rowerowy

9 czerwca rowerzyści z przewodnikiem odwiedzą m.in. Stanclewo, w którym w latach międzywojennych mieściła się polska szkoła.

Podczas plebiscytu w 1920 r. Stanclewo jako jedna z nielicznych wsi na Warmii osiągnęła przeważającą liczbę oddanych głosów za Polską. Dzięki tak silnemu ośrodkowi polskości, władze Towarzystwa Szkolnego podjęły starania o utworzenie w Stanclewie polskiej szkoły. Koleje losu spowodowały, że placówka w pełni zaczęła działać oficjalnie dopiero 1 września 1930 r. W 1957 r. na jej budynku umieszczono tablicę pamiątkową z napisem: „Tu mieściła się do 1939 r. jedyna szkoła polska w pow. reszelskim, świadectwo polskości i martyrologii Ziemi Warmińskiej w dobie germanizacji”.
Historia szkoły w Stanclewie będzie jednym z tematów czerwcowego rajdu rowerowego organizowanego przez Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu. Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ustanowił rok 2019 rokiem 90-lecia polskich szkół na Warmii i Mazurach.
Rowerzyści pod przewodnictwem Krzysztofa Kowalskiego ruszą o godz. 10 z okolicy Przystani Warmińskiej w Biskupcu w niedzielę, 9 czerwca. Na trasie przejadą przez Parlezę Wielką, Lipowo, Jełmuń, a w Stanclewie odpoczną przy ognisku z kiełbaskami.

 

czerwiec rajd rowerowy 2019 01 01