Cittaslow: Tydzień Wolności od Gonitwy w Polskich Miastach

24 wrz 2023

Każdego roku we wrześniu, polskie miasta zrzeszone w międzynarodowej sieci Cittaslow, przygotowują się do wyjątkowego świętowania. Tydzień Cittaslow to wyjątkowa okazja do odkrywania i celebrowania slow life. Przygotowano bogaty program wydarzeń, obejmujący jarmarki, imprezy kulturalne, rekreacyjne aktywności oraz sportowe rywalizacje.

Jest to także doskonały moment na promowanie lokalnej produkcji, rzemiosła, edukacji, twórczości artystycznej, sztuki kulinarnej oraz aktywnego wypoczynku. Bez względu na Wasz wiek znajdziecie coś, co Was zainteresuje, a przede wszystkim będziecie mogli świetnie się bawić!
Niedziela Cittaslow, która w roku 2023 przypada na 24 września, to kulminacyjny punkt tego wyjątkowego tygodnia. W trakcie tego dnia czekać będą na Was liczne atrakcje i ciekawe wydarzenia dla dorosłych oraz dzieci.

Poniżej znajdziecie niektóre ze wszystkich wydarzeń:
1. Lidzbark Warmiński: w Niedzielę Cittaslow odbędą się ekscytujące wyścigi rowerów cyclocross, kolorowe animacje dla dzieci oraz wzruszające występy artystyczne.
2. Braniewo: cittaslow-owy rajd rowerowy.
3. Gołdap: spektakl ONE HIT WONDER przygotowany przez Teatr Ognia FLASH ZONE.
4. Lidzbark: Sobota Cittaslow upłynie w iście sportowym stylu. Turniej Gmin, jubileusz drużyny – LKS WEL Lidzbark. Koncerty, które zagwarantują moc muzycznych wrażeń. Sieciowy quiz wiedzy, zabawy dla dzieci, zawody sportowe i tym wszystkim atrakcjom towarzyszyć będzie pyszne lokalne jedzenie przygotowane przez KGW z gminy Lidzbark.
5. Jeziorany: w dawnym kościółku ewangelickim w Jezioranach (obecnie kościele świętej Jadwigi) odbędzie się koncert kameralny muzyki islandzkiej pt. „Kiedy bije lodowe serce”.
6. Morąg: X Wojewódzki Festiwal Piosenki Angielskiej, podczas którego zaprezentują się nam talenty wokalne z województwa warmińsko-mazurskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprosi do udziału w mobilnej grze miejskiej zatytułowanej „Starożytne dziedzictwo – czytaj, myśl, baw się z biblioteką!”.
7. Prudnik: 12 Prudnicki Rajd Seniorów – impreza rodzinna podczas której będzie można wziąć udział w zabawach sportowych oraz konkursach nagrodami.
8. Szczytno: w Niedzielę ślimak będzie rozdawał książki, zaprosi do udziału w grze terenowej, dodatkowo będzie można wziąć udział w grach, zabawach i konkursach utrzymanych w klimacie rycerskim i to wszystko przy muzyce zespołu Mazury.
9. Węgorzewo: w niedzielę Cittaslow odbędą się wyścigi rowerów przełajowych, animacje dla dzieci i występy artystyczne. Na scenie wystąpią także zespoły taneczne, a lokalne organizacje pozarządowe będą przygotowywać regionalną żywność.
10. Ryn: zawody strzeleckie, magiczny koncert jazzowy, poszukiwania ślimaka, emocjonujący turniej planszówkowy.
11. Biskupiec: Przegląd Zespołów Ludowych i Grup w Duchu Cittaslow, Narodowe Czytanie, intensywny mecz piłki ręcznej, niezapomniany koncert muzyczny, relaksujący wieczór kinowy, inspirujące spotkanie w bibliotece, emocjonujący rajd rowerowy.
12. Lubawa: Regionalny Festiwal Jabłek, akcja charytatywna, prezentacje muzyczne, mistrzowskie gotowanie, konkursy kulinarne dla dzieci, fascynujące wystawy, apetyczne degustacje oraz radosne zabawy dla dzieci.

To tylko fragment programu Tygodnia Cittaslow, który przyciąga mieszkańców i turystów z całego kraju. Każdy, kto pragnie doświadczyć slow life, lokalnej kultury i tradycji oraz delektować się regionalnymi smakołykami znajdzie coś interesującego w tych wydarzeniach. Niektóre z nich mogą wymagać wcześniejszych zapisów, dlatego warto być przygotowanym i zarezerwować swoje miejsce na ten wyjątkowy tydzień pełen wolności od pędu życia codziennego. Przyłączcie się i razem uczcijmy wolność od gonitwy!