Do Ornety zawita Festiwal Cittaslow (i nie tylko)

16 cze 2023

Orneta zaprasza dorosłych i dzieci na XIV Festiwal Miast Cittaslow połączony z Dniami Miasta. Świętowanie zaplanowano na 16 i 17 czerwca 2023 r.

Polska sieć miast Cittaslow liczy 36 członków, z czego 27 to miejscowości z Warmii i Mazur. Nic więc dziwnego, że doroczne święto sieci tak często gości w naszym regionie. W tym roku kolejna edycja Festiwalu Miast Cittaslow zawita do Ornety, która równolegle będzie obchodziła Dni Miasta w 710. rocznicę nadania praw miejskich.

Świętowanie rozpocznie się w piątek 16 czerwca o godz. 15.00 na placu przy ratuszu (plac Wolności). Kilka minut później wyruszy stąd uroczysta Parada Ślimaka, aby dotrzeć na plac przy Centrum Kultury i Bibliotece Miejskiej. Podczas parady będzie trwał konkurs na najoryginalniejszy transparent z nazwą miasta Cittaslow. Po dotarciu na miejsce (ok. godz. 15.30) nastąpi uroczyste otwarcie placu Cittaslow, który powstał w ramach programu rewitalizacji przestrzeni publicznej.

O godz. 16.30 przedstawiciele miast członkowskich sieci udadzą się na Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow oraz Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. O tej samej porze na scenie przy CKiBM rozpocznie się Festiwal Polskiej Piosenki Literackiej. Kolejne punkty programu rozrywkowego to koncerty Gabrieli Żołądek z zespołem (19.00) oraz formacji Funtom (23.00).

Sobotnie świętowanie – już o godz. 6.00 – rozpoczną zawody wędkarskie na Jeziorze Mieczowym. O godz. 10.00 wystartują zawody streetballu na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, a na placu przy CKiBM do pracy ruszy komisja oceniająca aranżację stoisk miast Cittaslow przygotowanych w ramach jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych. Na stoiskach nie zabraknie też materiałów promujących atrakcje każdego z miast. Oficjalne otwarcie XIV Festiwalu Miast Cittaslow (i jarmarku) nastąpi o godz. 12.15. Zaraz potem rozpoczną się występy artystyczne na scenie festiwalowej. O godz. 13.30 zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów na najoryginalniejszy transparent parady oraz najciekawsze stoisko jarmarku.

Od godz. 14.30 na terenach przy Jeziorze Mieczowym, w ramach realizacji projektu „Cittaslow w 710-lecie Ornety”, swoje dokonania i działania zaprezentują sekcje Stowarzyszenia Reduta Orneta (historyczna, eksploracji, sportów wodnych, turystyczna, strzelecka, lotnicza). Dla najmłodszych zostanie uruchomiony dmuchany plac zabaw (16.30, boisko boczne OSiR-u). Dodatkowe atrakcje obchodów to m.in. loty widokowe (lądowisko Orneta), spacery po mieście z przewodnikiem, animacje dla dzieci.

O godz. 17.00 na dużej scenie na terenie OSIR-u wystartuje blok koncertowy. Zagrają Via Gra Blues Electric Band, Szpilki, Zajefajni, DJ Patryk. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Zabawa potrwa do godzin nocnych.