Jak przystąpić
Aby osiągnąć status miasta Cittaslow, należy zaakceptować wytyczne Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow, które za główną wartość wskazują waloryzację samych miast, jak też okalającego je terytorium w każdej formie: kulturalnej, środowiskowej, społecznej i gospodarczej.
Obowiązkową procedurą, jaką miasto musi dopełnić przed uzyskaniem członkostwa w stowarzyszeniu jest przygotowanie samooceny, w skład której wchodzą szczegółowe kryteria pogrupowane w siedmiu obszarach. Na podstawie analizy tego dokumentu podejmowane są decyzje o członkostwie na szczeblu krajowym, a następnie międzynarodowym (certyfikacja). Miasta dokonują ponownej samooceny co 5 lat (recertyfikacja), na podstawie której ich członkostwo w ruchu jest odnawiane. Ponowna samoocena ma na celu wskazanie postępu rozwojowego w małych miastach, w odniesieniu do zadeklarowanych wcześniej działań i planów. Weryfikacji merytorycznej dokonuje specjalnie do tego celu powołana komisja, składająca się z burmistrzów miast członkowskich oraz przedstawicieli Krajowego Komitetu Naukowego.
Aby wpisać się w ruch Cittaslow należy ocenić własne zasoby na różnych płaszczyznach, takich jak: ochrona środowiska, jakość życia miejskiego, infrastruktura, przestrzeń publiczna, usługi, itd. z ukierunkowaniem działań na potrzeby mieszkańców. SLOW CITY to małe miasta i miasteczka położone z dala od wielkiego przemysłu, metropolii, a czasem i od przesytu nowoczesnością. W świecie nieustającej pogoni za wartościami materialnymi powinny stanowić oazy ciszy i harmonii, w których życie toczy się wolniej, ale przyjemniej.
Charakterystyka miasta Cittaslow:
Miasta Cittaslow to miejsca przyjazne mieszkańcom, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia zgodne z rozwojem tkanki miejskiej i wachlarzem usług, wdrożeniem nowych technologii zorientowanych na poprawę jakości środowiska oraz dostępność do e-usług.
To małe, urokliwe enklawy, położone z dala od zgiełku dużych miast, gdzie spotkać można stare rzemiosło, wyroby oparte na regionalnych produktach, wysokiej jakości żywność regionalną oraz dobrej klasy bazę noclegową.
Wymagania ruchu Cittaslow:
O status Cittaslow mogą ubiegać się miasta, których liczba mieszkańców, co do zasady nie przekracza 50 tys., za wyjątkiem innych uzasadnionych decyzji organów Stowarzyszenia.
Członkostwo przyznawane jest miastom, których aplikacje, na wniosek sieci krajowych, zostaną zaakceptowane przez Międzynarodowe władze Stowarzyszenia. Warunkiem jest spełnienie przez miasto w procesie certyfikacji przynajmniej 50 % wszystkich wymagań (kryteriów samooceny) opisanych w siedmiu obszarach, przy czym należy spełnić przynajmniej jeden z parametrów w każdym obszarze.