Sieć Cittaslow z kolejnymi miastami

31 paź 2023

Tureckie miasteczko Seferihisar gościło w ubiegłą sobotę Międzynarodowy Komitet Koordynujący Cittaslow. Polską sieć reprezentowali Koordynator Krajowy Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego oraz burmistrzowie Lidzbarka, Działdowa i Sianowa (woj. zachodniopomorskie).

Krajowy Koordynator w swoim wystąpieniu podsumował działania związane z Jubileuszem Mikołaja Kopernika i promocją Szlaku Kopernikowskiego oraz podkreślał aktywną współpracę miasteczek Cittaslow w skali regionu, ale też całego kraju.

Jednym z najważniejszych punktów programu było przyjęcie do międzynarodowej rodziny miast Cittaslow kolejnych członków. Polska sieć powiększyła się o dwa miasta: Białą Piską oraz Golub-Dobrzyń, który jest pierwszym miastem „dobrej jakości życia” z województwa kujawsko-pomorskiego. W tym gronie znalazły się również: Dongying (Chiny), Marulanda (Kolumbia) oraz Şarköy (Turcja). Tym samym ilość członków z całego świata zbliża się do liczby 300. 38 z nich tworzy polską sieć Cittaslow.
Posiedzenie Komitetu miało charakter hybrydowy, z osobistym udziałem delegatów oraz za pośrednictwem platformy do spotkań on-line. Członkowie stowarzyszenia dyskutowali o strategii działania na kolejne lata, roli stowarzyszenia w działaniach związanych z eko-mobilnością w miastach, rozwiązaniach z zakresu kultury oraz realizowanych i planowanych projektach.
Prezydent Cittaslow International, pan Mauro Migliorini, zaprosił wszystkich członków do udziału w kolejnym posiedzeniu Komitetu, które odbędzie się 16 marca 2024 r. w miejscowości Damme w Belgii.