SP 2 w Dobrym Mieście promowało Kopernika i Cittaslow.

16 lut 2024

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dobrym Mieście w 2023 roku – roku Patrona szkoły – zrealizowała wiele interesujących i spektakularnych zadań z zaangażowaniem nie tylko całej społeczności szkolnej, ale także szerszego środowiska. Poza wieloma konkursami dla uczniów, w czerwcu 2023 r. w Dobrym Mieście odbyła się Gala Kopernika z udziałem zaproszonych gości, podczas której między innymi wręczono uczniom statuetki KOPERNIK 2023 w kategoriach: Najaktywniejszy uczeń, Najlepszy przyjaciel, Klasa z zasadami, można było obejrzeć fragmenty spektaklu kukiełkowego przygotowanego przez uczniów, nauczycieli i rodziców, a także wziąć udział w grze miejskiej o tematyce kopernikowskiej. Ze zrealizowanych zadań szkoła pozostawiła trwały ślad w postaci filmu oraz gry miejskiej.

Spektakl „Szczęśliwe Gwiazdy Kopernika” został wydany na płycie DVD, którą obdarowano wszystkie szkoły w powiecie olsztyńskim. Film jest atrakcyjnym materiałem edukacyjnym dla uczniów, a także inspiracją dla szkół do podejmowania podobnych działań. Samodzielnie wykonane kukiełki i scenografia, kostiumy i sceny narratorów w przepięknych wnętrzach dobromiejskiej bazyliki i kolegiaty tworzą niepowtarzalny klimat lat renesansu. Spektakl nie tylko przybliża wątki z życia Kopernika, ale ma za zadanie inspirować widzów do naśladowania wielkiego uczonego w jego pracowitości, wytrwałości, wkładaniu serca w rozwój pasji i uporze w osiąganiu celu.
Ostatnim zadaniem w projektach było opracowanie gry miejskiej „Kopernik w Dobrym Mieście”. W siedmiu najatrakcyjniejszych punktach Dobrego Miasta zostały umieszczone tabliczki z kodami QR, pod którymi znajdują się nagrania z informacjami o miejscu, w którym znajduje się gracz, fragmentami spektaklu o Koperniku oraz pytaniami do filmu. Poprawna odpowiedź przekierowuje uczestnika gry do kolejnej stacji. Każdy może odbyć miły spacer w duchu idei Cittaslow, poznając historię zabytków Dobrego Miasta, które leży na Szlaku Kopernikowskim, oraz fakty z życia wielkiego astronoma.
Realizacja wszystkich zadań możliwa była dzięki funduszom pozyskanym przez Stowarzyszenie „Nasza Dwójka”- GN „Siostry Kopernika” w konkursach Programu NOWEFIO – Warmia i Mazury Lokalnie 5 oraz „Działaj Lokalnie 2023” ogłoszonego przez Lokalną Grupę działania „Warmiński Zakątek”.