Spotkanie sieci Cittaslow z kopernikowskim akcentem

26 cze 2023

Zakończyło się Zgromadzenie Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow w Parmie i miejscowości Polesine Zibello w regionie Emilia Romania we Włoszech.
Wydarzeniu towarzyszyło wiele regionalnych akcentów m.in. promocja postaci Mikołaja Kopernika. Powołano nowe władze światowej sieci na kolejną kadencję.

Międzynarodowy konkurs o Mikołaju Koperniku
Jury rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs o Mikołaju Koperniku, w którym zgłoszono ponad 50 prac dzieci i młodzieży z Polski i kilku innych państw. Ogłoszono wyniki na najlepsze prace ocenione przez jury i wyróżnienia za największą aktywność miasteczek w konkursie. Najwięcej prac nadesłano z Węgorzewa, Lidzbarka, Biskupca oraz miejscowości Norcia i Orvieto we Włoszech.
W kategorii wiekowej 8-12 lat zwyciężyła praca Joachima Kirola z Ornety. Drugie miejsce zajęła praca Alana Gawlika z Śledziejowic, a trzecie Mai Marchelek i Igi Orłowskiej z Lidzbarka. W grupie starszej (13-17 lat) doceniono prace Dominika Widucha z Lubina (1 miejsce), grupy uczniów z Clervaux z Luksemburga (2 miejsce) oraz uczniów z Zespołu Szkół w Lubominie (3 miejsce). Nagrody wręczyli marszałek Gustaw Marek Brzezin i członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska.

Podczas zgromadzenia działały stoiska promocyjne regionu oraz Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” przybliżające gościom zagranicznym postać astronoma oraz Szlak Kopernikowski. W rolę Kopernika wcielił się Marian Jurak, prezes oddziału warmińsko-mazurskiego PTTK. Zadanie, realizowane przez Stowarzyszenie pn. „Z ziemi polskiej do włoskiej – śladami Mikołaja Kopernika” sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy Nr 10/WM/OKO/2023 z dnia 15.05.2023 w kwocie 7 000,00 zł.

Polacy we władzach sieci
Podczas zgromadzenia przeprowadzono wybory do władz sieci. Prezydentem na kolejną kadencję został Mauro Migliorini, zaś pierwszym wiceprezydentem Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławieckiego oraz koordynator polskiej sieci. Na członków Komitetu Koordynacyjnego wybrano burmistrzów Lidzbarka Macieja Sitarka, burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego oraz burmistrza Sianowa Macieja Berlickiego. W skład rady gwarantów wszedł Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Wyróżnienia i inicjatywy
Nagrodę w konkursie Chiocciola Orange za „najlepszą praktykę w międzynarodowym stowarzyszeniu Cittaslow” otrzymało Olecko za projekt „silne partnerstwo na rzecz zielonego Olecka”. Okazję do prezentacji rezultatów współpracy z włoskim miastem Asolo miało miasto Sianów z województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiciel samorządu województwa warmińsko-mazurskiego dr. Hanna Wiśniewska była prelegentem podczas I Międzynarodowego Forum Rzek i Jezior, które poprzedziło obrady Zgromadzenia.
W zgromadzeniu uczestniczyło ponad 300 osób z całego świata. Najliczniejsze delegacje przybyły z Włoch, Korei Południowej, Polski, Turcji oraz krajów Beneleksu. Do sieci dołączyło 5 miast m.in. z Niemiec, Belgii, Chorwacji i Kolumbii. Partnerem wydarzenia była Parma Food Valley.