Ksielice w sieci Cittaslow po obradach we Włoszech

24 cze 2022

Po dwuletniej przerwie członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow spotkali się we włoskim Orvieto.

Podczas dwudniowych obrad członkowie stowarzyszenia dyskutowali o strategii działania na kolejne lata, roli stowarzyszenia w życiu codziennym lokalnych społeczności oraz realizowanych i planowanych projektach. Dokonano zmian w zapisach międzynarodowego statutu.

 

Krajowy koordynator Polskiej Sieci Miast Cittaslow, Jacek Kostka w swoim wystąpieniu podziękował członkom sieci międzynarodowej za wsparcie i pomoc humanitarną, jaką Polska otrzymała na rzecz przebywających w miasteczkach Cittaslow uchodźców z Ukrainy.

Został również jednogłośnie wybrany na pierwszego zastępcę prezydenta Cittaslow International, co stanowi ogromny sukces polskich struktur stowarzyszenia.

Jolanta Piotrowska, członek zarządu województwa, wręczyła sekretarzowi generalnemu sieci, Pier Giorgio Olivetiemu wyróżnienie z okazji Jubileuszu 15-lecia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. W swoim wystąpieniu zaprosiła członków Cittaslow z całego świata do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o życiu i dorobku Mikołaja Kopernika, którego 550 rocznicę urodzin obchodzić będziemy w 2023 roku.

W kolejnej edycji międzynarodowego konkursu „na najlepszą praktykę w miastach Cittaslow – CHIOCCIOLA ORANGE 2022” nagrodę zdobył Lidzbark za skwerek oraz kawiarenkę Cittaslow (jedyną na świecie kawiarnię w kształcie ślimaka, który jest logotypem sieci). Nagrodę osobiście odebrał burmistrz Lidzbarka – Maciej Sitarek.

Z rąk prezydenta Cittaslow International, krajowy koordynator odebrał certyfikat potwierdzający przystąpienie Kisielic do międzynarodowej rodziny miast dobrej jakości życia. Tym samym sieć Polska, teraz już z 36 miejscowościami, ciągle stanowi drugą siłę na świecie, a blisko sieci jest kolejne miasto – Golub-Dobrzyń.

Oprócz polskiej i włoskiej delegacji w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele sieci krajowych z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Korei Południowej, Cypru Pn., USA oraz po raz pierwszy z Chorwacji.

Zgodnie z propozycją Polskiej Sieci Cittaslow jeden z przyszłorocznym Komitetów Koordynujących ma odbyć się na Warmii i Mazurach.