News

Odkryj na nowo zamek w Lidzbarku Warmińskim

Od 15 kwietnia 2016 roku w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim można oglądać wystawę „Dzieje budowlane zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim”. Jest ona związana z zakończeniem szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich w zamku i z jego nowym otwarciem.

Remont średniowiecznej budowli prowadzono w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”. Przebiegał on w dwóch etapach. Pierwszy obejmował lata 2010-2011. W tym czasie odnawiano głównie krużganki.

Drugi etap trwał od 2014 roku do kwietnia 2016 roku, a zaawansowane prace remontowe objęły: dachy skrzydeł, piwnice, dwa poziomy skrzydła północnego, wieżę główną, boczne wieżyczki, ściany poddaszy. Odnowiono też około 5 tys. mkw. elewacji. Dokładnej konserwacji poddano także sklepienia na piętrze krużganków oraz polichromię ścian. Przy okazji odświeżono zabytkowe szafy sieniowe, które stanowiły wyposażenie dawnej rezydencji biskupów.

Prace modernizacyjne wzbogaciły zamek o dodatkowe powierzchnie ekspozycyjne, a także wyjątkową iluminację, która doskonale eksponuje efekty remontu.

Roboty wykonywane w obrębie zamku i w nim samym zaowocowały również bogatymi znaleziskami archeologicznymi. Większość z nich można zobaczyć na ekspozycji w muzeum. Tę szczególną wystawę zlokalizowano w zamkowych podziemiach. Wśród eksponatów znajdują się przedmioty codziennego użytku, m.in.: ceramika naczyniowa, monety, kłódki czy plomby towarowe. W zbiorach są również elementy budowlane, takie jak: cegły pochodzące z różnych etapów budowy warowni, płytki podłogowe czy dachówki, kafle piecowe, wyroby artystyczne, a nawet elementy broni.

Najbardziej atrakcyjnym elementem wystawy jest jednak makieta zespołu zamkowego, która w połączeniu z multimedialną prezentacją i wyczerpującym komentarzem lektora omawiającego kolejne etapy budowy, wywołuje niesamowite wrażenie.

Wystawa została przygotowana także z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Można ją oglądać w godzinach otwarcia muzeum. Więcej informacji o ekspozycji i efektach renowacji zamku można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

źródło: mazury.travel

 

lwzamek  lwzamek2   lwzamek3