Aktualności

Rok Feliksa Nowowiejskiego

Feliks Nowowiejski, „jako urodzony Warmiak i związany z terenem rozlicznymi węzłami pokrewieństwa...” autorytetem swoim wpłynął na Polskość. Należał do artystów bardzo aktywnych, czego świadectwem są pozostawione liczne utwory chóralne, patriotyczne, które po dzień dzisiejszy wywołują poruszenie wśród publiczności.

Uchwałą sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2016 został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego. Ten wyjątkowy rok Barczewo, miasto rodzinne kompozytora, uroczyście zainaugurowało nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej, w której wzięło udział wielu gości.  Sesja odbyła się 18 stycznia, w 70 rocznicę śmierci twórcy. Podczas uroczystości dr Krzysztof Szatrawski, badacz i popularyzator  twórczości  Feliska  Nowowiejskiego,  wygłosił  prelekcję  na  temat  życia  i  twórczości  artysty.  Istotnym  elementem  sesji było ustanowienie pieśni „O Warmio moja miła” hymnem Barczewa.  Nie  zabrakło  wspólnego  wykonania „Roty”  przez  wszystkich  zgromadzonych.  Muzyka rozbrzmiewała  również  w Salonie Muzycznym jak i na ulicach, którymi dawno kroczył sam Feliks.
W sposób szczególny i nadzwyczajny obchodziliśmy również urodziny słynnego kompozytora w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Zaprezentowana została wystawa dotycząca biografii Feliksa Nowowiejskiego. Zgromadzeni goście obejrzeli także doskonały film dokumentalny „Willa wśród róż. Poznańskie lata Feliksa Nowowiejskiego”.  A na zakończenie uroczystości odbył się koncert kameralny w wykonaniu Agnieszki i Pawła Panasiuk.
Twórczość Nowowiejskiego, wielkiego, szanowanego artysty doczekała się w końcu szerokiego uznania, jak i krytyki, która jest niezbędna do głębszego poznania muzyki kompozytora.

Musimy wspomnieć, że Rok Obchodów  Feliksa Nowowiejskiego będzie bardzo obszerny i bogaty. Zachęcamy do zapoznania się z planowanymi na ten rok wydarzeniami - link.