Aktualności

Członkowie ruchu Cittaslow spotkali się w Olsztynku

Z jednej strony przywiązanie do tradycji, dbałość o odnowę miast i zachowanie lokalnej wytwórczości, z drugiej czerpanie ze zdobyczy nowoczesności, aby poprawiać standard życia mieszkańców – te wszystkie idee łączą członków sieci miast Cittaslow.  Wczoraj (15 grudnia) w zabytkowym ratuszu miejskim w Olsztynku odbyło się spotkanie ambasadorów ruchu „miast dobrej jakości życiu”.
- Ruch Cittaslow nie oznacza zastoju, lecz tempo życia dostosowane do lokalnej specyfiki oraz otwartość miast na kreatywne rozwiązania, które wpływają na poprawę życia miejscowej społeczności – powiedział podczas spotkanie z członkami sieci Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
 
 
Przedstawiciele miejscowości podjęli wczoraj  uchwałę o przyjęciu do grona miast spod znaku ślimaka nowego członka – miasta Sępopol. To już piąty samorząd, który dołączył do sieci krajowej w bieżącym roku (Prudnik, Lidzbark, Działdowo, Orneta oraz Sępopol). Koordynator Krajowy miast Cittaslow, Artur Wrochna, przedstawił plany sieci na najbliższy rok. Spotkaniu współprzewodniczył także Jacek Kostka, prezes powołanego w marcu tego roku Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”, które zajmie się wsparciem miast przy prowadzeniu „Ponadlokalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow”. Na ten cel miejscowości mają zagwarantowane ponad 50 mln euro w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Stowarzyszenie wspólnie z siecią Cittaslow podejmować będzie różnorodne inicjatywy. W przyszłym roku miasta Cittaslow planują m.in. udział w targach organizację corocznego festiwalu Cittaslow oraz przygotowanie szeregu akcji w ramach Niedzieli Cittaslow. W związku z rozwojem sieci aktualizacji wymagają materiały promocyjne. Na początku roku ruszy także nowa strona sieci Cittaslow i akcje w mediach społecznościowych.
Ruch Cittaslow liczy obecnie w Polsce 24 miejscowości, w tym 19 ośrodków z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto, Barczewo, Pasym, Górowo Iławeckie, Nidzica, Bartoszyce,  Lidzbark, Działdowo, Orneta oraz Sępopol. Międzynarodowe. Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow skupia 209 miast na sześciu kontynentach. Polska sieć jest największym po włoskim zrzeszeniem miast, które zobowiązały się dbać o dobrą jakości życia swoich mieszkańców. 
Ideą ruchu jest szerzenie tzw. kultury dobrego życia oraz gościnności, stanowiącą alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu. Zrzeszenie w Cittaslow oznacza także szczególne pielęgnowanie regionalnej kuchni i wytwórczości, rozwijanie kontaktów między miejscowymi producentami, ale również zabieganie o zdobycze nowoczesności wpisujące się cele ruchu tj. rozwój sieci internetowych, powstawanie tras rowerowych, likwidowanie barier architektonicznych czy używania w miastach materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Członkowie sieci dzielą się między sobą pomysłami i dobrymi praktykami dotyczącymi funkcjonowania miast.