Aktualności

Olsztyneckie Jagodzianki na Liście Produktów Tradycyjnych!

Kolejny produkt został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są nim olsztyneckie jagodzianki.

Jagodzianki to niewątpliwie wyjątkowy produkt od wielu lat związany z Olsztynkiem, a przede wszystkim z cukiernią „Jagodzianka”, która je wytwarza od lat 80-tych ubiegłego wieku. Fenomen olsztyneckich jagodzianek wywodzi się z prostoty, tradycyjnego przepisu na ciasto drożdżowe, a przede wszystkim z ilości jagód włożonych do środka bułeczek. Jak to określają sami konsumenci „ciasta prawie nie ma, jest sama jagoda”. Czasami przez to jagodzianka może być nieco nieforemna, ale jej smak, szczególnie jak jest jeszcze ciepła, jest niezapomniany.
Olsztyneckie jagodzianki stały się chlubą miasta i wpisały się w lokalną tradycję. W pamięci mieszkańców Olsztynka cukiernia istnieje „od zawsze”. Od dziecka mieszkańcy Olsztynka poznają smak jagodzianek, gdyż po drugiej stronie cukierni zlokalizowana jest szkoła, z której uczniowie na przerwach przychodzili na „coś słodkiego” – i tak jest do dzisiaj. Swą popularność zyskały również wśród turystów (szczególnie z okolic Warszawy), którzy zatrzymywali się na jagodzianki w drodze nad morze.
Jednym z wielu koneserów olsztyneckich jagodzianek był prof. Religa, któremu jagodzianki regularnie dostarczane były PKS-em. Jagodzianki przez wiele lat wysyłane były także do Belwederu. Jedyną ich wadą jest fakt, że w przypadku zbyt szybkiego jedzenia, część nadzienia kapie i wokół cukierni często widać fioletowe plamy.
Namawiamy innych producentów wyjątkowych, tradycyjnych wyrobów z naszego województwa do przesyłania wniosków o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych. Lista Produktów Tradycyjnych jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródłem informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich przysmaków. Obecność na liście to także promocja produktu oraz pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.
Na Listę mogą być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikać muszą ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Muszą one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane. Za tradycyjne metody produkcji uznaje się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.
Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który dokonuje ich oceny i zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnianie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wnioski można pobrać tutaj.