Aktualności

"Soki i musy - witaminy w SMART formie"

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki żywieniowe u swojego dziecka lub skąd czerpać inspiracje, by przekazać tę wiedzę
w odpowiedniej formie. Na wybory żywieniowe naszych dzieci wpływają nie tylko wzorce wyniesione z domu. Szkoła to również miejsce, gdzie dzieci inspirują się wzajemnie oraz przekazywana jest im wiedza, z której będą korzystać w całym swoim życiu. Dodatkowo w szkole dzieci spędzają znaczną część swojego dnia.

W tym roku szkolnym klasa II A wraz w wychowawczynią Justyną Mądrzejewską realizowała program edukacyjny "Soki i musy - witaminy w SMART formie". Celem programu jest edukacja dzieci w klasach I-III szkół podstawowych w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz znaczenia soków i musów owocowo-warzywnych, a także owoców i warzyw w codziennej diecie. Dzieci poznali tajniki dobrze zbilansowanej diety, w tym spożywania odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które w jednej porcji dziennie mogą zostać zastąpione właśnie przez 100% sok lub mus owocowo-warzywny.

W ramach programu zrealizowaliśmy 6 bloków aktywności:
- Czy wszyscy lubimy warzywa i owoce?
- Jak polubić nielubiane? Najciekawsze sposoby na spożywanie warzyw i owoców.
- Soki i musy: zdrowe – smaczne - SMART.
- Jak powstają soki, a jak musy?
- Soki i musy źródłem witamin i nie tylko!
- Zasady zdrowego odżywiania się i aktywnego życia.

W trakcie realizacji programu "Soki i musy - witaminy w SMART formie" m.in. poznaliśmy piramidę żywieniową, projektowaliśmy opakowania do soków i musów, próbowaliśmy jak smakuje sok, a jak mus? przygotowaliśmy szaszłyki owocowe i warzywne (było sporo pracy, ale efekt wspaniały). Każdy przygotował szaszłyki ze swoich ulubionych warzyw i owoców. Wszystkie były pyszne i doskonale smakowały.

Najlepszym przykładem dla dzieci są ich rodzice oraz wzorce wyniesione z domu, poparte wiedzą zdobytą w szkole. To właśnie dawanie dziecku dobrego przykładu w domu i szkole, poświęcanie czasu na rozmowę z dzieckiem o zdrowym żywieniu oraz wspólne posiłki i ich wcześniejsze przygotowywanie będą umacniać dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości zdrowszym społeczeństwem. Każdy z rodziców dzieci otrzymał ulotkę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych.

 

soki i musy