Aktualności

Rzeźbiarze w plenerze

W Biskupcu rozpoczął się plener rzeźbiarski, którego tematem jest postać Henryka Sorboma. Duchowny był biskupem warmińskim, ukończył budowę zamków w Lidzbarku Warmińskim i Reszlu, a w 1395 roku nadał Biskupcowi prawa miejskie.

W plenerze uczestniczą artyści z różnych części naszego kraju. Do soboty będą pracować w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu, gdzie powstaną drewniane wizerunki biskupa Sorboma. Laureatów konkursu poznamy podczas niedzielnych dożynek w Biskupcu.

- Jestem tutaj kolejny raz, przede wszystkim ze względu na sympatyczną atmosferę – opowiada Wiktor Piasecki, który przyjechał spod Otwocka. - Tak precyzyjne określenie tematu naszych prac to spore utrudnienie, ale także wyzwanie dla artysty.

- To mój pierwszy plener, dlatego uważnie słucham podpowiedzi bardziej doświadczonych kolegów – mówi Dorota Szymczak z Borkowa. - Sama jestem ciekawa efektów naszej pracy, jak różne będą wyobrażenia jednej postaci.

Rzeźbiarze otrzymali jednakowej wielkości pnie lipy, topoli i wiązu. Pracują wykorzystując urządzenia mechaniczne, ale też bardzo precyzyjne dłuta i pilniki.

- Biskupiec ma duże tradycje rzeźbiarskie. Plener odbywa się trzeci raz z rzędu, natomiast doroczny, wojewódzki konkurs rzeźby ludowej i nieprofesjonalnej zorganizowaliśmy w tym roku po raz 36 – przypomina zastępca burmistrza Biskupca Katarzyna Nowakowska.

Prace wykonane na plenerze będą mogli obejrzeć mieszkańcy.

 

rzezba1  rzezba2  rzezba3 
rzezba4  rzezba5  rzezba6