Wydarzenia

Poznaj miasteczka Cittaslow podczas festiwalu

Lidzbark, położony nad rzeką Wel, na styku Mazur, Kujaw i Mazowsza, zaprasza na IX Festiwal Miast Cittaslow. W sobotę 26 maja 2018 r. park nad Jeziorem Lidzbarskim zapełnią kolorowe stragany, rzemieślnicy i rękodzielnicy. Na uczestników festiwalu czeka też wiele innych atrakcji.

Przedstawiciele miasteczek Cittaslow na miejsce festiwalu wybrali Lidzbark, malowniczo położony pomiędzy dwoma parkami krajobrazowymi: Górznieńsko-Lidzbarskim i Welskim. Miasto doskonale wykorzystuje swoje naturalne walory. Można tutaj wybrać się na spływ kajakowy rzeką Wel. Nad Jeziorem Lidzbarskim można zaś odpoczywać na plaży z najdłuższą w regionie zjeżdżalnią wodną na świeżym powietrzu. Na brzegu jeziora urządzono również park sportowo-rekreacyjny z atrakcjami dla młodszych i starszych.

Właśnie w parku zaplanowano festiwalowe wydarzenia. Tutaj dotrze kolorowy korowód uczestników imprezy, który wystartuje o godz. 10.30 z placu Hallera w centrum miasta. W trakcie festiwalu będą działały stoiska promocyjne miast Cittaslow, prezentujące ich atrakcje, wyroby lokalnych rzemieślników i rękodzielników, a także regionalne kulinaria (godz. 11.00-17.00). Równocześnie na scenie będą odbywały się występy artystów z miasteczek należących do sieci (godz. 11.00-20.00). Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi o godz. 12.30. Dwie godziny później przedstawiciele miast Cittaslow rozpoczną rywalizację w Regatach Smoczych Łodzi.

Uczestnicy imprezy będą mogli liczyć na bezpłatne degustacje potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich (godz. 11.30 i 15.40), korzystać z wesołego miasteczka, fotościanki, przejażdżek elektrycznym minibusem Welexem. Dla zwiedzających otworzą swoje podwoje muzea w Lidzbarku (pożarnictwa) oraz w pobliskiej wsi Jeleń, w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego (etnograficzne i przyrody). W festiwalu wezmą udział także uczestnicy IV Rajdu Rowerowego Szlakami Warmii i Mazur i Miast Cittaslow, którzy w sobotę pokonają rowerami pętlę wokół jezior Lidzbarskiego i Piaseczno (15 km), a w niedzielę wybiorą się na spływ kajakowy Welem z Lidzbarka do miejscowości Kurojady (9 km).

O godz. 16.00 na festiwalowej scenie w koncercie z okazji Dnia Matki wystąpi zespół Bayer Full. Potem zaplanowano wykonywanie przez drona pamiątkowego zdjęcia festiwalowego (godz. 17.15). Gwoździem wieczornego programu będzie koncert Łukasza Zagrobelnego o godz. 20.30, przed którym zagra pochodzący z Działdowa zespół MJUT. Po koncercie przewidziano efektowny pokaz tańczących fontann (godz. 21.45).

Sieć Cittaslow skupia miasta z różnych części świata, stawiające na promowanie i upowszechnianie idei dobrego życia, dbanie o lokalność i zachowanie niepowtarzalnego charakteru przestrzeni miejskiej. Tradycyjna gościnność czyni je atrakcyjnymi dla każdego, kto szuka wytchnienia od codziennego pośpiechu. Zdecydowana większość, bo 20 z 28, polskich miast należących do ruchu leży na Warmii i Mazurach.

 

Festiwal odbędzie się w parku nad Jeziorem Lidzbarskim.

lidzbark panorama