Wydarzenia

KLANGOR – Jeziorańskie Koncerty Kameralne

W ostatni weekend sierpnia (27-28.08.2021) nieopodal Jezioran na Warmii będzie można posłuchać nastrojowej, kameralnej muzyki na żywo w przepięknym otoczeniu lokalnej przyrody i zabytkowej architektury.

Pochodzący z Olsztyna wiolonczelista i aranżer Michał Pepol jako kurator muzyczny festiwalu Klangor – Jeziorańskie Koncerty Kameralne zaprosił do Jezioran wybitnych polskich muzyków, z którymi występował w kraju i za granicą: pianistę Bartka Wąsika, skrzypaczkę Izabellę Szałaj-Zimak oraz klarnecistę Andrzeja Cieplińskiego. Termin festiwalu zbiega się z charakterystycznymi dla Warmii zlotami szykujących się do odlotu żurawi – stąd nazwa Klangor – krzyk żurawia. Motyw odgłosów ptaków będzie też obecny w utworach prezentowanych na festiwalu.
Trzydniowy Klangor otworzy wiolonczelista Michał Pepol koncertem pt. Vox cellestis. Pod tą intrygującą nazwą kryje się godzinny koncert muzyki na wiolonczelę solo i elektronikę, w którego program wchodzą m.in. utwory takich kompozytorów jak Olivier Messiaen, Steve Reich, Paweł Mykietyn czy Arvo Pärt. Vox cellestis to autorski wybór niezwykłych kompozycji wiolonczelowych – wśród nich znajdzie się również własny utwór Michała, a także muzyka w jego opracowaniach.
W drugim dniu wydarzenia publiczność wysłucha godzinnego Kwartetu na koniec czasu Oliviera Messiaena w wykonaniu Michała Pepola (wiolonczela), Bartka Wąsika (fortepian), Izabelli Szałaj-Zimak (skrzypce) oraz Andrzeja Cieplińskiego (klarnet). Ośmioczęściowy Kwartet… powstał w obozie koncentracyjnym w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec), gdzie kompozytor przebywał od 1940 r. Prawykonanie utworu miało miejsce w 1941 r. w obozowym baraku teatralnym, gdzie pośród przeszywającego chłodu słuchało go ponad 400 jeńców. Messiaen był człowiekiem niezwykle religijnym i w swoich utworach w oryginalny sposób łączył katolicką teologię z fascynacją kulturą Indii oraz uwielbieniem przyrody.
Ostatni festiwalowy wieczór należeć będzie do pianisty Bartka Wąsika, który wykona swój utwór Pianokrąg – godzinną kompozycję, inspirowaną dźwiękami polskiej przyrody. Brzmienie fortepianu będzie przeplatać się z dźwiękami syntezatora oraz naturalnymi odgłosami przyrody, takimi jak szum wiatru czy śpiew ptaków. Pianokrąg to swego rodzaju hołd dla natury, który z pewnością będzie idealnym uwieńczeniem pierwszej edycji jeziorańskiego festiwalu, bowiem jego ostatnie dźwięki wybrzmiewają właśnie przy akompaniamencie klangoru żurawi, który pianista nagrał podczas wędrówek po warmińskich łąkach.
Koncerty odbywać się będą w dniach 27-29 sierpnia 2021 r., codziennie o godz. 19.30, w kościele św. Rocha w Tłokowie/Kramarzewie. Jest to jeden z grupy dziesięciu kościołów pielgrzymkowych na Warmii, wzniesiony w charakterystycznym dla warmińskiej architektury stylu baroku ceglanego. Usytuowanie kościoła ok. 3 km na północ od Jezioran, wśród malowniczych pól i z dala od innych zabudowań, tworzy niepowtarzalny klimat dla kameralnych wydarzeń kulturalnych. Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Jezioranach. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

FB PLAKAT POPRAWIONE TLO wersja ostateczna A4 RGB